statystyki

Adwokaci nie rezygnują ze zjazdu. Na razie

autor: Szymon Cydzik03.08.2020, 09:51; Aktualizacja: 03.08.2020, 09:51
Dyskusyjne jest, czy w świetle prawa organizacja zgromadzeń jest możliwa, bo nie jest oczywiste, czy mieszczą się one w zakresie wyłączenia spod zakazu jako „impreza taka jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania”. A wyjątki od zakazów interpretuje się ścieśniająco, zwłaszcza gdy chodzi o zakazy podyktowane ochroną życia i zdrowia ludzkiego.

Dyskusyjne jest, czy w świetle prawa organizacja zgromadzeń jest możliwa, bo nie jest oczywiste, czy mieszczą się one w zakresie wyłączenia spod zakazu jako „impreza taka jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania”. A wyjątki od zakazów interpretuje się ścieśniająco, zwłaszcza gdy chodzi o zakazy podyktowane ochroną życia i zdrowia ludzkiego.źródło: ShutterStock

W palestrze przybiera na sile spór o to, czy w świetle obecnych ograniczeń epidemicznych zaplanowane na listopad wydarzenie da się przygotować. Delegatów muszą wybrać zgromadzenia poszczególnych izb, a to oznacza konieczność zorganizowania w najbliższym czasie spotkań dla setek, a czasem nawet kilku tysięcy osób.

Sprawa jest na tyle paląca, że jej omówienie zdominowało zorganizowane w ubiegły czwartek nadzwyczajne posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej. Efekt dyskusji? Nie podjęto uchwały, ale w konkluzjach stwierdzono, że obecna sytuacja epidemiologiczna pozwala zarówno na przeprowadzenie zgromadzeń w izbach, jak i Krajowego Zjazdu Adwokatury na jesieni. Jeżeli zaś warunki zmienią się do tego czasu, samorząd nie wyklucza składania propozycji legislacyjnych, które umożliwią przeprowadzenie zjazdu mimo to.

Wniosek o odwołanie KZA uznano za przedwczesny. 24 lipca br. zniesiono bowiem limit 150 osób mogących uczestniczyć w jednym spotkaniu, a wymaganą powierzchnię dla każdej osoby ograniczono do 2,5 mkw. Ma to pozwolić na organizację zgromadzeń sprawozdawczo-wyborczych w izbach.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane