statystyki

Nowosielska: Ujęcie sprawcy to za mało [OPINIA]

autor: Paulina Nowosielska20.07.2020, 08:42; Aktualizacja: 20.07.2020, 08:51
Potwierdza się, że czas to w polityce pojęcie względne.

Potwierdza się, że czas to w polityce pojęcie względne.źródło: ShutterStock

Koniec lipca to nowa data, którą podała właśnie Kancelaria Prezydenta, odpowiadając na pytanie, kiedy zakończą się prace nad obiecaną ustawą wprowadzającą do systemu prawnego procedury analizowania przypadków krzywdzenia dzieci zakończonego ich śmiercią.

Nowa data, bo jeszcze w lutym Andrzej Dera, prezydencki sekretarz stanu, zapewniał DGP, że prace są mocno zaawansowane. Słyszeliśmy wówczas, że projekt może ujrzeć światło dzienne na wiosnę. Tak się nie stało.

Pytanie skierowała do kancelarii Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, zaniepokojona, że sprawa się przeciąga. W lipcu 2019 r., po tragicznym czerwcu, gdy w wyniku przemocy ze strony dorosłych zmarło pięcioro dzieci, FDDS wystosowała do prezydenta petycję, pod którą podpisało się blisko 22 tys. osób. Przedstawiła pomysł oparty na procedurze serious case review, obowiązującej w Wielkiej Brytanii od 2007 r. Polega ona na tym, że grupa składająca się z przedstawicieli służb społecznych, policji, szkoły i ochrony zdrowia przygotowuje po każdym przypadku takiej śmierci rekomendacje dla władz. Sprawdza, czy potrzebne są zmiany legislacyjne, proceduralne, większe nakłady finansowe albo dodatkowi pracownicy. Władze w ciągu następnych sześciu miesięcy mają obowiązek zaraportowania, co zrobiono, by usunąć wady.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane