statystyki

Niedoręczenie sentencji orzeczenia oznacza brak uprawnienia do jego zaskarżenia [OPINIA]

autor: Andrzej Paterek Von Sperling10.06.2020, 08:31; Aktualizacja: 10.06.2020, 08:31
prawo, koronawirus

Jeżeli więc do sądu trafia środek zaskarżenia, mimo iż stronie postępowania nigdy nie doręczono sentencji zaskarżanego orzeczenia, to traktować go należy jako środek wniesiony przedwcześnie.źródło: ShutterStock

W dobie zagrożenia koronawirusem COVID-19 przewodniczący wydziałów cywilnych wielu sądów wydali zarządzenia o wstrzymaniu wysyłania do stron orzeczeń podlegających zaskarżeniu. Niewłaściwie zrozumiane zarządzenia przyniosły niespodziewany efekt, bo niektórzy urzędnicy sądowi zamiast wstrzymać wszelką ekspedycję poczty, wysłali stronom jedynie uzasadnienia orzeczeń, a sentencje zachowali do późniejszej wysyłki.

Praktyka taka podważa zaufanie stron do wymiaru sprawiedliwości i naraża sądy na pomówienia o stosowaniu kuglarskich sztuczek, mających na celu utrudnienie obywatelom dochodzenia należnych im praw. W rzeczywistości jednak jest to jedynie efekt uboczny zatrudniania w sądach osób nieprzeszkolonych w tym zakresie (zresztą, nie można się tego nauczyć nawet na mało praktycznych studiach prawa oferowanych przez liczne wydziały prawa).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • abc(2020-06-10 08:48) Zgłoś naruszenie 20

    NIedoręczenie orzeczenia nie oznacza niemożności jego zaskarżenia, lecz jedynie nieotwarcie terminu do jego zaskarżenia. Jedynym warunkiem zaskarżenia orzeczenia jest jego istnienie w sensie "materialnym" (tudzież istnienie orzeczenia z uzasadnieniem, jeżeli to ostatnie jest warunkiem zaskarżenia). Apeluję o bycie precyzyjnym (że użyję takiego eufemizmu).

    Odpowiedz
  • sr(2020-06-10 09:22) Zgłoś naruszenie 20

    Studia prawnicze to w ogóle mało czego uczą. Ja przez 3 miesiące pracy w sądzie, więcej sie nauczyłem o prawie niż przez 5 lat studiów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane