statystyki

Wirus kontra jawność rozpraw

autor: Patryk Słowik27.05.2020, 07:54; Aktualizacja: 27.05.2020, 07:54
prawo, koronawirus

Sytuacja zagrożenia zdrowia przez możliwość zarażenia wirusem nie wypełnia żadnej z konstytucyjnych przesłanek ograniczenia zasady jawności rozprawy, a co za tym idzie, nie ma możliwości, aby na tej podstawie wyłączyć ją lub ograniczyć.źródło: ShutterStock

„Apelujemy do Państwa o poszanowanie prawa obywateli do udziału w jawnych rozprawach i przestrzeganie obowiązku publicznego ogłoszenia wyroku. Apelujemy o zmianę treści Państwa zaleceń tak, aby prawo do jawnego procesu i obowiązek publicznego ogłoszenia wyroku nie były w Polsce zagrożone” – wskazała w swym liście otwartym fundacja Court Watch Polska.

Pismo wysłano zarówno do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jak i sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia. Bo tak jak rzadko minister zgadza się ze środowiskiem sędziowskim, tak jedna kwestia odległych od siebie w poglądach ludzi połączyła. A jest to rekomendacja, która sprowadza się do tego, by uniemożliwić obywatelom udział w jawnych rozprawach i ogłoszeniach wyroków.

Twórcy apelu przypominają, że 9 maja 2020 r. Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” przedstawiło zalecenia dotyczące funkcjonowania sądów w czasie epidemii koronawirusa. W preambule wskazano, że ich celem jest „troska o zdrowie publiczne w Polsce, a także poszanowanie konstytucyjnego prawa do sądu” oraz że są one „odpowiedzią na brak kompleksowych, szczegółowych rekomendacji, które powinny być przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości”. Dalej zaś postulowane jest „wprowadzenie zasady, iż w rozprawie lub posiedzeniu jawnym mogłyby uczestniczyć wyłącznie osoby wezwane lub zawiadomione”.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jaaaaaaaaaaaaaa(2020-05-27 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie, zasady w każdym sądzie w Polsce są inne, bo decyduje prezes.....Tak nie powinno być. Powinna być decyzja ustawowa w kwestii publiczności na salach rozpraw w dobie koronawirusa, bo jawność postępowań jest zagwarantowana w konstytucji. Jestem jedną z nielicznych osób u siebie w sądzie, która nie widzi problemów w obecności publiczności....Rozumiem, że można by ograniczyć, ale tak w ogóle nie wpuszczać?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane