statystyki

RPO: Poczta nie mogła otrzymać danych PESEL

autor: Sławomir Wikariak20.05.2020, 07:20; Aktualizacja: 20.05.2020, 07:28
poczta polska, skrzynka pocztowa

Cała operacja była związana z mającymi się odbyć 10 maja 2020 r. w formie korespondencyjnej wyborami prezydenckimiźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do sądu administracyjnego decyzję ministra cyfryzacji o przekazaniu Poczcie Polskiej danych z rejestru PESEL.

Operator wyznaczony otrzymał te dane 22 kwietnia 2020 r. Swój wniosek motywował koniecznością prowadzenia przygotowań do wyborów korespondencyjnych. Zgody na udostępnienie udzielił minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak wynika z wyjaśnień przygotowanych na prośbę RPO, informacje zostały utrwalone na płycie DVD i zabezpieczone hasłem. Płytę przekazano osobie reprezentującej Pocztę Polską, następnie została ona przewieziona konwojem.

Cała operacja była związana z mającymi się odbyć 10 maja 2020 r. w formie korespondencyjnej wyborami prezydenckimi. Jak dzisiaj wiadomo, wybory nie zostały przeprowadzone w tym terminie. MC uważa jednak, że miało obowiązek przekazać dane na podstawie art. 99 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r., poz. 695 ze zm.).


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • obserwator(2020-05-20 09:28) Zgłoś naruszenie 1213

    Polska nie mogła mieć "mądrzejszego" RPO

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dokładny(2020-05-20 08:58) Zgłoś naruszenie 1015

    to bardzo ciekawe, bo odbierając pismo polecone z poczty, spisują pesel z dowodu. To jak to jest panie rzeczniku: Jak chodzi o wybory to poczta nie ma prawa, a jak polecony z US albo sądu to już ma? Schizofrenia?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-05-21 14:54) Zgłoś naruszenie 100

    "Gratuluje" RPO zdolności reagowania na priorytety.Jak wiemy Korona VIR w Polsce pozbawił juz życia ponad kilkaset osób. A ja się pytam...- czy szacowano ile na przykład ludzi nie dożywa wydłużonego nowego wieku emerytalnego dla osób zatrudnianych w szkodliwych i nieb warunkach pracy Którym to po latach takiego mozołu odebrali wstecznie po fakcie tej pracy, prawo do emerytury w godnym dla takiego zatrudnienia wieku.? -a może wyparliście się tych śmierci ! -które to po 2008r -wskutek wstecznie bo na 1998r wprowadzonej Ustawy POmostowej _do nadal powodują, że w całej Polsce co tydzień rodziny tak zatrudnionych, często Takich już zmarłych odprowadzają Ich zwłoki na cmentarz. Zapewne jest Ich od dawna znacznie więcej niż w Polsce będzie ofiar tego wirusa. Hmm POmyśleliście ,wspomnieliście?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • majkra(2020-05-20 10:38) Zgłoś naruszenie 93

    A od kiedy podajecie przy poleconym PESEL? Podpisujesz się człowieku, że ty to ty, data i koniec. No ewentualnie, jeśli listowy cię nie zna okazujesz mu swój dowód, ale tylko do wglądu

    Odpowiedz
  • Bert(2020-05-21 18:30) Zgłoś naruszenie 72

    Rzecznik Partii Oszustów robi mnóstwo jazgotu i jedyne o co go nie interesuje , to prawa obywateli

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Malkontent(2020-05-20 12:13) Zgłoś naruszenie 68

    Niedługo. Chip w ucho i odciska nosa. Mam nadzieje że nie doczekam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gdzie on wtedy był?!!(2020-05-22 14:43) Zgłoś naruszenie 51

    "MSW kierowane przez Bartłomieja Sienkiewicza, zaufanego człowieka Donalda Tuska, latem 2014 r. przekazało Poczcie Polskiej pakiet danych z bazy PESEL olbrzymiej grupy Polaków – wynika z dokumentów, do których dotarło „Do Rzeczy”. Transfer poufnych danych miał ponoć pomóc urzędnikom w ustaleniu adresów abonentów i ściganiu dłużników."... ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karol(2020-05-20 21:17) Zgłoś naruszenie 36

    Proponuję by nas wszystkich kolczykowano, tak jak krowy, wówczas nie trzeba podawać numeru pesel tylko numer kolczyka.

    Odpowiedz