statystyki

Postępowanie cywilne: Łatwiej wyślemy pozew

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.05.2020, 07:29; Aktualizacja: 20.05.2020, 09:04
Resort zamierza również dokonać zmian w ustawie o prawie pomocy prawnej

Resort zamierza również dokonać zmian w ustawie o prawie pomocy prawnejźródło: ShutterStock

Oddanie pisma procesowego w placówce pocztowej (niekoniecznie operatora wyznaczonego) będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu – to jedna ze zmian, jakie w kodeksie postępowania cywilnego proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Jak podkreśla resort, dzięki nowym regulacjom zagwarantowane zostanie dostarczenie do sądu przesyłek nadanych na poczcie w odpowiednim czasie, a także pozwoli na zachowanie terminu do dokonania czynności procesowej. Pomysłodawcy proponują również wydłużenie do miesiąca czasu terminu na wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym. Tak będzie w przypadku, gdy nakaz będzie doręczany na terytorium kraju. W sytuacji gdy chodzić będzie o dostarczenie go poza granice Unii Europejskiej, ministerstwo chce, aby obecny termin „nie krótszy niż trzy miesiące” został zastąpiony sztywnym terminem trzymiesięcznym.

Resort zamierza również dokonać zmian w ustawie o prawie pomocy prawnej (Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 67 ze zm.). Chodzi o wprowadzenie możliwości ubiegania się przez osobę potrzebującą takiej pomocy o zwrot poniesionych kosztów tłumaczenia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o przyznanie prawa pomocy. Jest to wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2017 r., w którym to stwierdzono, że takie prawo przysługuje osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania lub stałego pobytu w innym państwie członkowskim (sygn. akt C-670/15).


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane