statystyki

Postępowanie cywilne: Łatwiej wyślemy pozew

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.05.2020, 07:29; Aktualizacja: 20.05.2020, 09:04
Resort zamierza również dokonać zmian w ustawie o prawie pomocy prawnej

Resort zamierza również dokonać zmian w ustawie o prawie pomocy prawnejźródło: ShutterStock

Oddanie pisma procesowego w placówce pocztowej (niekoniecznie operatora wyznaczonego) będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu – to jedna ze zmian, jakie w kodeksie postępowania cywilnego proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Jak podkreśla resort, dzięki nowym regulacjom zagwarantowane zostanie dostarczenie do sądu przesyłek nadanych na poczcie w odpowiednim czasie, a także pozwoli na zachowanie terminu do dokonania czynności procesowej. Pomysłodawcy proponują również wydłużenie do miesiąca czasu terminu na wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym. Tak będzie w przypadku, gdy nakaz będzie doręczany na terytorium kraju. W sytuacji gdy chodzić będzie o dostarczenie go poza granice Unii Europejskiej, ministerstwo chce, aby obecny termin „nie krótszy niż trzy miesiące” został zastąpiony sztywnym terminem trzymiesięcznym.

Resort zamierza również dokonać zmian w ustawie o prawie pomocy prawnej (Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 67 ze zm.). Chodzi o wprowadzenie możliwości ubiegania się przez osobę potrzebującą takiej pomocy o zwrot poniesionych kosztów tłumaczenia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o przyznanie prawa pomocy. Jest to wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2017 r., w którym to stwierdzono, że takie prawo przysługuje osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania lub stałego pobytu w innym państwie członkowskim (sygn. akt C-670/15).


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane