statystyki

Sekretarz NRA: Mamy prawo ustalać swoje własne zasady i sami je potem egzekwować [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik14.05.2020, 08:26; Aktualizacja: 14.05.2020, 10:27
Żadna uchwała organów adwokatury nie zabraniała nikomu udziału w jakimkolwiek konkursie. A jeśli taka uchwała zostałaby podjęta, to minister mógłby ją zaskarżyć jako sprzeczną z zasadą wolności wyboru zawodu. I tu miałby pewnie rację

Żadna uchwała organów adwokatury nie zabraniała nikomu udziału w jakimkolwiek konkursie. A jeśli taka uchwała zostałaby podjęta, to minister mógłby ją zaskarżyć jako sprzeczną z zasadą wolności wyboru zawodu. I tu miałby pewnie racjęźródło: ShutterStock

- Nakaz stosowania się do decyzji władz występuje w wielu środowiskach zawodowych. Mamy choćby art. 61 kodeksu etyki radcy prawnego, który obowiązuje także pana ministra Kaletę jako członka tego samorządu - mówi w rozmowie z DGP Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapowiedział w wywiadzie na łamach DGP („To propozycja autorytarna. Nakłada na adwokatów cenzurę”, 11 maja 2020 r.), że jeśli w nowym kodeksie etyki adwokackiej znajdzie się przepis, który zabrania adwokatom postępowania rażąco sprzecznego z uchwałami organów samorządu, to resort ten kodeks zaskarży. Jak pan się do tego odniesie?

Adwokatura zorganizowana jest na zasadzie samorządu. To oznacza, że wszystkie decyzje, w tym decyzje w sprawie ustalenia zasad etyki, podejmuje sam samorząd. Nikt inny. Zależy nam na tym, by nowy kodeks etyki adwokackiej był wynikiem szerokiego kompromisu naszego środowiska. Dlatego przedstawiliśmy do konsultacji projekt opracowany przez Komisję Etyki. Na uwagi czekamy do lipca. Finalnej wersji, która będzie procedowana, jeszcze nie znamy, bo nie wiemy, jakie uwagi spłyną i jakie będą dalsze rekomendacje w tym zakresie. Nasze zadanie sprowadza się do tego, by przyjąć regulacje adekwatne do norm obowiązujących w naszym środowisku. W kodeksie etyki musimy bowiem właściwie opisać minimalny wzorzec etyczny obowiązujący adwokata. Odnosząc się do poruszonej przez pana ministra treści projektowanego par. 52 ust. 2, to moim zdaniem zapowiedź zaskarżenia całego kodeksu przez wzgląd na tę jedną normę jest dalece przedwczesna. Problem polega m.in. na tym, że zaproponowana w projekcie norma łagodzi zasady etyczne w stosunku do obecnie obowiązujących w par. 63 kodeksu. Dziś normy etyczne nakazują adwokatowi stosowanie się do uchwał samorządu. Jeśli się zestawi te dwa przepisy – proponowany i obowiązujący, to doskonale widać, że powinność powstrzymania się od zachowań rażąco sprzecznych z uchwałami władz samorządu jest obowiązkiem dużo łagodniejszym niż obowiązek stosowania się do uchwał.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Mieszko(2020-05-14 17:58) Zgłoś naruszenie 233

  A wystarczy zlikwidować przymus przynależenia do samorządu adwokackiego. Listę adwokatów mógłby prowadzić Minister Sprawiedliwości a adwokaci mogliby się zrzeszać w dowolną ilość rozmaitych stowarzyszeń.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jakie samorządy ?? Prawnik jest niezależny ?(2020-05-14 10:09) Zgłoś naruszenie 140

  Kiedyś wystarczył dekalog dla ogarnięcia prawa. Dziś tomiszcza pękające w szwach , a jedno często zaprzecza drugiemu. Prawo można kupić za pieniądze - czym lepszy prawnik tym prawo droższe., albo za fuchy i stanowiska polityczne hegemonów rządzących UE jak w TSUE i KE.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Bert(2020-05-14 12:46) Zgłoś naruszenie 133

  proponuję żeby NRA ogłosiła niepodległość - własny parlament , króla i siły zbrojne pod łaskawym protektoratem rosji i niemiec

  Odpowiedz
 • tym(2020-05-14 09:30) Zgłoś naruszenie 121

  W sądownictwie i całym Wymiarze Sprawiedliwości nie ma etyki.Tam etykę zastąpiono polityką a sprawiedliwość pieniądzem , wpływem i pozycją.A ta garstka sprawiedliwych , bo są tam też tacy , jest ,,gatunkiem,, na wymarciu.A wszystko to przez przepisy i kodeksy które są kulawe na obydwie nogi oraz do cna zniszczony ,,kręgosłup,,.Prawo któro może być interpretowane na wszystkie sposoby nigdy nie będzie prawem sprawiedliwym dla wszystkich tylko bezprawiem.Takie prawo to niesprawiedliwość zgoda z istniejàcym prawem.

  Odpowiedz
 • Józef(2020-05-14 10:14) Zgłoś naruszenie 90

  "Wolność Tomku w swoim domku" - mały chłopiec chce, ale to chciejstwo musi to być zgodne z prawem krajowym. Inaczej ja też sobie stworzę własne zasady i np. będę bił po buzi adwokata, który przegra moją sprawę.

  Odpowiedz
 • Lekarz IP(2020-05-14 16:56) Zgłoś naruszenie 30

  A jednak to PiS przechytrzył Senat Otóż Ustawa zakłada że wyborcy PO głosuja w lokalach a wyborcy PIS korespondencyjnie i w ten sposób problem sam niedługo będzie rozwiązany. Nie rozumiem dlaczego PiS tego wcześniej nie wymyślił.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mw(2020-05-14 19:56) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe. Ależ to wdrożono "tylnymi drzwiami". Przekaz dnia -nasi wyborcy zgłaszają korespondencyjne wybory..

  Odpowiedz
 • mw(2020-05-14 19:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe. Ależ to wdrożono - wystarczy prze.kaz dnia

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane