statystyki

Lichwa trafi do SN

autor: Patryk Słowik14.05.2020, 16:00
Co istotne, Zbigniew Ziobro uważa, że lichwiarskie pożyczki mogą dotyczyć nie tylko sytuacji, gdy pożyczkobiorcą jest osoba fizyczna, lecz także tych, gdy chodzi o osobę prawną. Istotą jest to, że osoba fizyczna (menedżer spółki) byłaby zobowiązana do zapłaty pieniędzy, które – w ocenie szefa prokuratury – się pożyczkodawcy nie należą.

Co istotne, Zbigniew Ziobro uważa, że lichwiarskie pożyczki mogą dotyczyć nie tylko sytuacji, gdy pożyczkobiorcą jest osoba fizyczna, lecz także tych, gdy chodzi o osobę prawną. Istotą jest to, że osoba fizyczna (menedżer spółki) byłaby zobowiązana do zapłaty pieniędzy, które – w ocenie szefa prokuratury – się pożyczkodawcy nie należą.źródło: ShutterStock

Sądy nie powinny wydawać nakazów zapłaty, gdy chodzi o pożyczki udzielane na warunkach niezgodnych z ustawą. Uznał tak Zbigniew Ziobro i jako prokurator generalny skierował jedną z takich spraw w ramach skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego.

Chodzi o prawomocny nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym z weksla przez Sąd Okręgowy w Katowicach.

Pożyczka została zaciągnięta przez spółkę z siedzibą w Dąbrowie Górniczej na kwotę ponad 143 tys. zł wraz z należnościami ubocznymi z tytuły prowizji i odsetek. Pożyczkobiorca wystawił jako zabezpieczenie pożyczki weksel in blanco, poręczony solidarnie przez spółkę prawa angielskiego i dwie osoby fizyczne, w tym prezesa spółki-pożyczkobiorcy. Wierzyciel, gdy nie otrzymał pełnej umówionej kwoty, wniósł pozew do sądu, w którym domagał się wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla zasądzającego od pozwanych solidarnie kwoty ponad 227 tys. zł wraz z odsetkami za opóźnienie w spłacie pożyczki.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Ewa(2020-05-17 15:27) Zgłoś naruszenie 54

    Lichwa nie lichwa ,a komunistyczni "sprawiedliwi"won

    Odpowiedz
  • Jola(2020-05-18 09:50) Zgłoś naruszenie 20

    I bardzo dobrze, w końcu zrobi porządek z bandytami w białych kołnierzykach. Człowiek czasem byl zmuszony ratować się biorąc taką pożyczkę często na leczenie kogoś bliskiego a tacy cwaniacy korzystali. Potem tylko wzruszali ramionami i mowili trzebabyło nie brać a sądy sprawę orzyklepywały.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane