statystyki

Prawnik o wyroku niemieckiego trybunału: To ostrzeżenie dla integracji europejskiej

autor: Artur Ciechanowicz11.05.2020, 07:32; Aktualizacja: 11.05.2020, 08:10
Walter Obwexer, dziekan Wydziału Prawa na uniwersytecie w Innsbrucku, regularnie doradza rządowi w Wiedniu

fot. Hans Punz/APA_mat. prasowe

Walter Obwexer, dziekan Wydziału Prawa na uniwersytecie w Innsbrucku, regularnie doradza rządowi w Wiedniu fot. Hans Punz/APA_mat. prasoweźródło: DGP

Austriacki ekspert od prawa unijnego Walter Obwexer: Niemcy dołączyły do państw, które prowadzą spór z TSUE.

Czy wyrok ogłoszony przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny (BVerfG) jest ważny z punktu widzenia funkcjonowania Unii Europejskiej?

To bardzo ważny wyrok. Po raz pierwszy w historii trybunał konstytucyjny jednego z państw założycielskich Wspólnot Europejskich stwierdził, że Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) działał ultra vires, czyli poza zakresem swoich kompetencji. To bardzo poważny zarzut. W przeszłości mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których sądy konstytucyjne innych państw członkowskich – Węgier czy Polski – stwierdzały, że w pojedynczych, małych punktach nie będą się trzymać orzecznictwa TSUE. Ale tak ciężkiego zarzutu wobec metody działania unijnego trybunału w Luksemburgu jeszcze nie było. To poważny sygnał ostrzegawczy dla integracji europejskiej: państwo członkowskie, które przywiązuje dużą wagę do praworządności i niezależności sądów, staje w szeregu krajów, które weszły w konflikt z TSUE. Notabene BVerfG już wcześniej kilkakrotnie sygnalizował, że ma problem z zakupem obligacji przez Europejski Bank Centralny. Dotychczas jednak trzymał się orzecznictwa TSUE. To, że dojdzie do konfliktu, było do przewidzenia. Nie wiadomo było jedynie, w jakiej skali.


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2020-05-11 11:13) Zgłoś naruszenie 31

    No widać Niemcy umieją czytać i myśleć racjonalnie (nie ma państwa UE, jak sobie uzurpują niektórzy z Brukseli i TSUE(wybrani kolesie pomiędzy sobą,bez Wyborów bezpośrednich ich przez Obywateli całej UE) oraz dobrze sprawdzać co podpisali w traktatach. Dobrobyt tak im poszedł do głowy ,że chcą być wyrocznią dla Państw UE ,nikt im takiego prawa nie dał . Dobrze Niemcy !!!!!, UE to jest związek państw ,tylko w określonych sprawach ( na początku było tylko dla handlu węgla i stali ,teraz trochę więcej , ale tylko tyle , nic więcej ,bo widać co byłoby wtedy, mieliśmy taki ZSRR i Moskwę dyrektywy !. Czym się skończyło , pamiętamy , takiego kołchozu nie chcemy ?.Jak pomiatali by tu wtedy, Państwami suwerennymi UE Sądami itp .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane