statystyki

Prawnik o wyroku niemieckiego trybunału: To ostrzeżenie dla integracji europejskiej

autor: Artur Ciechanowicz11.05.2020, 07:32; Aktualizacja: 11.05.2020, 08:10
Walter Obwexer, dziekan Wydziału Prawa na uniwersytecie w Innsbrucku, regularnie doradza rządowi w Wiedniu

fot. Hans Punz/APA_mat. prasowe

Walter Obwexer, dziekan Wydziału Prawa na uniwersytecie w Innsbrucku, regularnie doradza rządowi w Wiedniu fot. Hans Punz/APA_mat. prasoweźródło: DGP

Austriacki ekspert od prawa unijnego Walter Obwexer: Niemcy dołączyły do państw, które prowadzą spór z TSUE.

Czy wyrok ogłoszony przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny (BVerfG) jest ważny z punktu widzenia funkcjonowania Unii Europejskiej?

To bardzo ważny wyrok. Po raz pierwszy w historii trybunał konstytucyjny jednego z państw założycielskich Wspólnot Europejskich stwierdził, że Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) działał ultra vires, czyli poza zakresem swoich kompetencji. To bardzo poważny zarzut. W przeszłości mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których sądy konstytucyjne innych państw członkowskich – Węgier czy Polski – stwierdzały, że w pojedynczych, małych punktach nie będą się trzymać orzecznictwa TSUE. Ale tak ciężkiego zarzutu wobec metody działania unijnego trybunału w Luksemburgu jeszcze nie było. To poważny sygnał ostrzegawczy dla integracji europejskiej: państwo członkowskie, które przywiązuje dużą wagę do praworządności i niezależności sądów, staje w szeregu krajów, które weszły w konflikt z TSUE. Notabene BVerfG już wcześniej kilkakrotnie sygnalizował, że ma problem z zakupem obligacji przez Europejski Bank Centralny. Dotychczas jednak trzymał się orzecznictwa TSUE. To, że dojdzie do konfliktu, było do przewidzenia. Nie wiadomo było jedynie, w jakiej skali.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sa(2020-05-11 11:13) Zgłoś naruszenie 41

    No widać Niemcy umieją czytać i myśleć racjonalnie (nie ma państwa UE, jak sobie uzurpują niektórzy z Brukseli i TSUE(wybrani kolesie pomiędzy sobą,bez Wyborów bezpośrednich ich przez Obywateli całej UE) oraz dobrze sprawdzać co podpisali w traktatach. Dobrobyt tak im poszedł do głowy ,że chcą być wyrocznią dla Państw UE ,nikt im takiego prawa nie dał . Dobrze Niemcy !!!!!, UE to jest związek państw ,tylko w określonych sprawach ( na początku było tylko dla handlu węgla i stali ,teraz trochę więcej , ale tylko tyle , nic więcej ,bo widać co byłoby wtedy, mieliśmy taki ZSRR i Moskwę dyrektywy !. Czym się skończyło , pamiętamy , takiego kołchozu nie chcemy ?.Jak pomiatali by tu wtedy, Państwami suwerennymi UE Sądami itp .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane