statystyki

Wyborczy dylemat Kasandry. Czy demokracja nie powinna przenieć się do internetu?

autor: Kamil Stępniak05.05.2020, 09:10; Aktualizacja: 05.05.2020, 09:22
Być może pandemia przyczyniłaby się do stałej implementacji e-votingu do polskiego prawa wyborczego?

Być może pandemia przyczyniłaby się do stałej implementacji e-votingu do polskiego prawa wyborczego?źródło: ShutterStock

Skoro wiele aktywności przenieść się ma do internetu, to czy i demokracja – choćby w niewielkim stopniu – także nie powinna?

P andemia COVID-19 ukazała, że stan powszechnego zagrożenia zdrowia to doskonałe pole do rozwoju autorytarnych zapędów. W wielu krajach bez żadnych podstaw konstytucyjnych i nieproporcjonalnie ograniczane są podstawowe prawa i wolności jednostki. Czy polskie władze słusznie ograniczają nasze prawa rozporządzeniami? Na ten temat powiedziano już chyba wszystko, tak jak i o stanach nadzwyczajnych. Słusznie podniesionych tez nie trzeba powtarzać. Raczej należy wsłuchać się w głos doświadczonych prawników – naukowców i praktyków, którzy wyczuwają niepokojące zmiany (por. chociażby stanowisko pracowników wydziałów prawa polskich uczelni wyższych w sprawie wyborów korespondencyjnych podpisane przez ponad 400 prawników). Ci prawnicy są dziś jak Kasandra, której przepowiedniom nikt nie dawał wiary. Wiedziała o nadchodzącej zagładzie Troi, ale nie mogła nikogo przekonać do swoich racji. Taka też dzisiaj wydaje się dola prawników, profesorów, dysydentów.

Wybory: kiedy i jak?

Ad casum – wybory prezydenckie 2020 r. Po wypełnieniu pięcioletniej kadencji głowy państwa konstytucyjnie bezsprzeczne jest, że należy dopuścić do naturalnej w państwie demokratycznym realizacji zasady alternacji władzy. Na warunkach równych dla wszystkich kandydatów. Posługując się zdrowiem publicznym niczym wytrychem, zaproponowano głosowanie korespondencyjne. I tu konstytucyjny dylemat Kasandry się materializuje. Wszelkie ostrzeżenia przegrywają walkę z chybioną interpretacją koncepcji „woli powszechnej” sformułowanej przez J.J. Rousseau.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Internauta(2020-05-06 13:20) Zgłoś naruszenie 10

    Skoro posłowie mogą głosować internetowo nad ustawami, studenci, a nawet dzieci mogą uczyć się przez internet, można przez internet rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, można przez internet dokonywać bankowych operacji gotówkowych, to co stoi na przeszkodzie, żeby mieć opcję zagłosowania drogą internetową...? Chyba tylko to, że „odważny żelazny elektorat” aktualnie rządzących to w większości moherowy suweren, zdyscyplinowany ale nie posługujący się takimi udogodnieniami, więc takie udogodnienie stanowiło by lawinowy wzrost biorących udział w głosowaniu, a to było by zabójcze dla obecnie miłościwie nam panujących.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane