statystyki

Słowik: E-Wiejska, czyli politycy znów naruszą konstytucję [OPINIA]

autor: Patryk Słowik25.03.2020, 07:31; Aktualizacja: 25.03.2020, 07:32
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Jakkolwiek bowiem naprawdę rozumiem, że mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową i dramatyczną, to jeśli zaczniemy w takich przypadkach lekceważyć obowiązujące prawo – popadniemy w anarchię.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W piątek posłowie w głosowaniu zdalnym zmienią Regulamin Sejmu, by umożliwić posłom głosowanie zdalne. A jako że zmiana wejdzie z mocą wsteczną, to zdaniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek oznaczać to będzie, że posłowie mogą już w piątek zagłosować zdalnie. Nie zrozumieli państwo? Niestety, jaśniej się nie da. Tak wymyślili politycy.

A chodzi o to, że wszyscy poszukują odpowiedzi, jak ma się zebrać Sejm, by przyjąć bardzo ważną ustawę koronawirusową. Jest kłopot w osobistym, fizycznym spotkaniu kilkuset posłów. Wymyślono więc, że parlamentarzyści będą głosowali zdalnie. Szkopuł w tym, że to niedopuszczalne – i w świetle Konstytucji RP, i w świetle Regulaminu Sejmu.

Konstytucja RP w art. 109 ust. 1 stanowi, że Sejm i Senat obradują na posiedzeniach. W art. 120 wskazano, że Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, chyba że konstytucja przewiduje inną większość. W tym samym trybie Sejm podejmuje uchwały, jeżeli ustawa lub uchwała Sejmu nie stanowi inaczej. Jak rozumieć „posiedzenia” i „w obecności” – nikt przez wiele lat nie miał jakichkolwiek wątpliwości. Na pewno niemal wszyscy konstytucjonaliści (a być może wszyscy) uważają, że wymaga to „fizycznej” obecności polityków. Niekoniecznie w Warszawie, w budynku przy Wiejskiej (można np. w Gnieźnie), ale jednak „fizycznie”, a nie zdalnie.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ABC(2020-03-25 10:17) Zgłoś naruszenie 40

    Skoro zwyczajny poseł uważa, że nie ma przeszkód, żeby wybory prezydenckie się odbyły, to chyba też nie powinien widzieć problemu w tym, by posłowie spotkali się na posiedzeniu w sejmie... Czekamy na pański głos, panie pośle (ograniczenia w ilości osób, które mogą się spotkać, zawiesicie z mocą wsteczną).

    Odpowiedz
  • mk(2020-03-25 18:52) Zgłoś naruszenie 20

    Konstytucja jest łamana nagminnie. Ale wmawia się ludziom, że nie można czytaj jej literalnie tylko czarodzieje z TK potrafią czytać to czego nie widać, między linijkami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane