Notariusz może zamknąć kancelarię, ale jeśli działa, nie może odmówić osobie zakażonej

autor: Piotr Szymaniak19.03.2020, 07:25; Aktualizacja: 20.03.2020, 14:36
Specyfika pracy notariuszy sprawia, że większości czynności nie można przeprowadzić na odległość

Specyfika pracy notariuszy sprawia, że większości czynności nie można przeprowadzić na odległośćźródło: ShutterStock

Nasza czytelniczka wróciła niedawno z Londynu, by pozałatwiać sprawy spadkowe po ojcu. Jeden z lubelskich notariuszy odmówił jej wykonania usługi, gdy dowiedział się, że przyjechała z Anglii.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • co to jest ten "Polski Instytut Notarialny"(2020-03-19 11:00) Zgłoś naruszenie 412

    ???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Oburzony (2020-03-19 11:17) Zgłoś naruszenie 2444

    Jestem oburzony tym artykułem bo zamiast skupić się na tym, że ta Pani powinna być na kwarantannie a nie chodzić po urzędach i zamiast uświadamiać ludzi że świadome łamanie kwarantanny i świadome narażanie ludzi na ewentualne zakażenie jest karalne to Pan Dziennikarz udowadnia że notariusz ma narażać swoje zdrowie i życie przyjmując osobę zaraz ona korona wirusem, z takim podejściem to nigdy tej epidemie nie zwalczymy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Milena_Czerwiec(2020-03-19 11:25) Zgłoś naruszenie 281

    Polski Instytut Notarialny ---- nadzieja dla rozwoju polskiego notariatu. Powinni zacząć bardziej intensywnie zwalczać patologie w samym notariacie.

    Odpowiedz
  • Konrad(2020-03-19 11:33) Zgłoś naruszenie 12414

    Jedna z notariuszek w Krakowie, na PEJSBUKU publikuje swoje zdjęcia z nart we Włoszech, gdzie jest pandemia. Czy osoby, które dokonywały w jej kancelarii czynności notarialne mogą ją skarżyć, za możliwość zarażenia ? czy mogą żądać od niej zaświadczenia, że nie jest nosicielem Koronowirusa ? Bądźmy konsekwentni, notariusze też mogą być roznosicielami, w wyjazd na narty do Włoch w okresie pandemii, jest skrajnie nieodpowiedzialny. WNIOSEK - po wejściu do kancelarii notarialnej żądać oświadczenia od notariusza/notariuszy, że nie jest im wiadome jakoby oni lub ich pracownicy byli nosicielami KORONY....:)

    Odpowiedz
  • Marek (2020-03-19 13:20) Zgłoś naruszenie 1918

    Kiedy KRN wyda uchwałę o zaniechania pobierania składek przez notariuszy na samorząd Potrzebna jest natychmiastowa reakcja na co czekajcie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2020-03-19 13:28) Zgłoś naruszenie 1822

    Niestety "gazeta prawna" bardzo nie lubi notariuszy, każdy artykuł związany z notariatem o uszczypliwość w ich kierunku. Nie wiem może autor tychże artykułów to nie doszły notariusz i leczy swoje kompleksy...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA (2020-03-19 18:47) Zgłoś naruszenie 61

    Może odmówić . Bo jeszcze trzeba mu udowodnić , że "działa" . Procesowo . Że co , że było otwarte i klient wszedł ? - no , to mu wyjaśniono ... A poza tym , człowiek jest tylko .... , l każdemu zdarza się nie domknąć drzwi ... Itd. , itp .

    Odpowiedz
  • Gall Anonim(2020-03-20 11:01) Zgłoś naruszenie 75

    art. 161 § 2 k.k. Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Notariusz dopuszczający do dokonania czynności notarialnej ułatwiałby tej osobie zarażanie innych, a co najmniej narażałby inne osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo zarażenia. Kancelaria notarialna to nie oddział zakaźny. Pomijam szereg przepisów sanitarno-epidemiologicznych, z których naruszeniem taka sytuacja by się wiązała.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz