statystyki

Notariusze pomagają wykrywać oszustwa na rynku mieszkaniowym

autor: Szymon Cydzik14.11.2019, 16:00
Ściganiem przestępstw na rynku mieszkaniowym zajmują się policja i prokuratura, ale aby działać skutecznie, potrzebują informacji od notariuszy. Ci ostatnio pomogli rozbić szajkę oszustów.

Ściganiem przestępstw na rynku mieszkaniowym zajmują się policja i prokuratura, ale aby działać skutecznie, potrzebują informacji od notariuszy. Ci ostatnio pomogli rozbić szajkę oszustów.źródło: ShutterStock

Ściganiem przestępstw na rynku mieszkaniowym zajmują się policja i prokuratura, ale aby działać skutecznie, potrzebują informacji od notariuszy. Ci ostatnio pomogli rozbić szajkę oszustów.

Na rynku mieszkaniowym także zdarzają się próby wyłudzeń lub wymuszeń. Najczęściej przestępcy posługują się w tym celu dokumentami podrobionymi, przerobionymi lub poświadczającymi nieprawdę. Możliwe jest jednak nawet wydobycie z urzędu prawdziwych dokumentów, posługując się w tym celu sfałszowanymi pełnomocnictwami lub „kolekcjonerskimi” dowodami osobistymi. Oszust, który je zdobędzie, wystawia nieruchomość na sprzedaż, zwykle domagając się zapłaty w gotówce. Kupujący może więc stracić i pieniądze, i ziemię, gdyż cała sprzedaż będzie nieważna, jeśli nie dokona jej prawdziwy właściciel, nawet jeśli to na niego są wystawione dokumenty.

Aby jednak zachować pozory legalności transakcji oszuści muszą wraz ze swoimi ofiarami udać się do notariusza i sporządzić tam akt notarialny przeniesienia własności nieruchomości. Rejenci mają więc największą możliwość wykrycia takiej nieuczciwej praktyki i zgłoszenia jej organom ścigania. Dzięki czujności notariuszy z Izby Notarialnej w Poznaniu, udało się niedawno rozbić szajkę oszustów (kilku policja zatrzymała na gorącym uczynku w kancelarii notarialnej) i udaremnić przestępczą sprzedaż kilkudziesięciu nieruchomości.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane