statystyki

Strus-Wołos: Czynności wykonywane przez sekretariaty w sądach kuleją [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik03.03.2020, 09:24; Aktualizacja: 03.03.2020, 09:26
Moim zdaniem problemem są sekretariaty [w sądach]. Obecnie często pracują tam osoby skierowane z urzędu pracy na pół roku - uważa dr Monika Strus-Wołos

Moim zdaniem problemem są sekretariaty [w sądach]. Obecnie często pracują tam osoby skierowane z urzędu pracy na pół roku - uważa dr Monika Strus-Wołosźródło: ShutterStock

Monika Strus-Wołos: Zdarzyło mi się, że na wydanie nakazu zapłaty oczekiwałam 11 miesięcy, a potem na nadanie klauzuli i doręczenie mi jej kolejne dziewięć.

Jak napisaliśmy we wczorajszym DGP, sądy stanęły na skraju przepaści. W 2019 r. tylko w sądach rejonowych toczyło się 19 mln spraw. Czy ten wzrost obłożenia widać w codziennej pracy adwokata?

Tak, nastąpiło znaczne pogorszenie, jeśli chodzi o odstępy między rozprawami oraz oczekiwanie na wyznaczenie pierwszego terminu, a także na wydanie nakazu zapłaty czy nadanie klauzuli wykonalności. Na to czeka się teraz wiele miesięcy. Zdarzyło mi się, że na wydanie nakazu zapłaty oczekiwałam 11 miesięcy, a potem na nadanie klauzuli i doręczenie mi jej kolejne dziewięć – miało to miejsce właśnie w zeszłym roku. To jest jakiś absurd, bo nakaz zapłaty jest wydawany w zaciszu gabinetu sędziego i nie zajmuje to dłużej niż 15 minut.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Legart(2020-03-03 13:17) Zgłoś naruszenie 40

  I może być dłużej (art. 139 zn 1 k.p.c., ogólne braki kadrowe sekretariatów, reformy k.p.c. będące dziwnym miksem rozwiązań dobrych i fatalnych, powrót do złej przeszłości - otwarcie "wojen o właściwość" miejscową Sądów).

  Odpowiedz
 • Adw.(2020-03-03 16:19) Zgłoś naruszenie 20

  W sądach nie pracują sekretarki a sekretarze sądowi. Oszacowanie czasu na wydanie nakazu zapłaty na 15 min osobliwie świadczy o związku z rzeczywistością Pani mecenas. Jakie to czynności w sekratariacie sądu kuleją skoro przykładem były opóźnienia w czynnościach sądowych. Wyroki sędziów pokoju w sprawie tych powołanych butów, musiałby i tak podlegac kontroli sądów - chyba inaczej nie dałoby się uniknąć sprzeczności z konstytucją. Poza tym nie powinni być to ludzie na początku drogi życiowej, bo tu akurat potrzebne byłoby doświadczenie a nie świeżo napisana magisterka z historii prawa. Zmiany w sądownictwie muszą być więc radykalne, a nie byle jak rzucone propozycje.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kontemplyta(2020-03-03 13:34) Zgłoś naruszenie 06

  To znaczy, ze licencjaci z urzedow pracy maja lepsze intuicyjne rozumienie prawa niz pani doktor, dlatego sabotuja skorumpowany proces. Sady cywilne przed wydaniem nakazu zaplaty najpierw powinny rozpatrywac sprawy otwarcie, a nie w zaciszu gabinetu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane