statystyki

Dr Sokołowski: Sędziowie są przekonani, że jeśli PiS zacznie przegrywać, to oni będą wygrywać [WYWIAD]

autor: Robert Mazurek28.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 28.02.2020, 11:30
Jacek Sokołowski Fot. Paweł Ulatowski

Jacek Sokołowski Fot. Paweł Ulatowskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Pawel Ulatowski

Sędziowie są przekonani, że jeśli PiS zacznie przegrywać, to oni będą wygrywać. Bo zostali zepchnięci na takie pozycje, że każde rozluźnienie ucisku przyniesie im zyski. W związku z tym kompromisu nie będzie. Z Jackiem Sokołowskim doktorem nauk prawnych, politologiem na Uniwersytecie Jagiellońskim, radcą prawnym, ekspertem Klubu Jagiellońskiego rozmawia Robert Mazurek.

Powyrzucałby pan ich wszystkich?

Tak, ale potem część z nich przyjął z powrotem.

Opcja zerowa?

Likwidujemy Trybunał Konstytucyjny, KRS i Sąd Najwyższy, potem układamy wszystko na nowo w konfiguracji akceptowanej przez głównych aktorów sporu politycznego.

Bagatela. W czym problem?

Nikt tego nie chce.

To po zawodach.

I tu można skończyć rozmowę.

Szybko poszło.

Ale możemy też porozmawiać o tym, co dałoby się zrobić, gdyby ta wola była. Wtedy odpowiem, że trzeba zmienić konstytucję.

Jak?

Musimy pilnie rozwiązać dwa problemy. Pierwszy to kwestia równowagi między władzą polityczną a sędziowską. To trzeba poukładać na nowo. Wszystkie kraje zachodnie stworzyły sądy konstytucyjne lub przekazały te kompetencje sądom najwyższym. My mamy Trybunał Konstytucyjny.

I on powinien zostać?

Tak, ale chodzi o spluralizowanie tego ciała, o to, by byli tam sędziowie wybrani z poparciem różnych opcji, może też z poparciem obywateli? Dobrym rozwiązaniem byłoby, by kadencja była długa, a wymiana rotacyjna. Chodzi o to, by trybunał stopniowo zmieniał swój skład, zachował stabilność.

Sędziowie mieliby być wybierani większością dwóch trzecich głosów?

Można zapisać wiele rozwiązań, ale nie da się zmusić polityków do współpracy. Bo co zrobić, gdy opozycja postanawia zostać opozycją totalną?

Nic.

Dlatego cywilizowane kraje dbają o to, by poziom konfliktu politycznego nie był zbyt wysoki, bo kiedy staje się totalny, to rozwala państwo. I wtedy już nieważne, ani kto zaczął, ani kto był bardziej winny.

Czyli trybunał miałby być inaczej wybierany. Coś jeszcze?

Potrzebna jest zasadnicza zmiana – trybunał nie powinien orzekać o zgodności ustaw z konstytucją w trybie abstrakcyjnym. Teraz jest tak, że opozycja przegrywa głosowanie i może zaskarżyć ustawę do TK. To jest działanie stricte polityczne i ma się nijak do ochrony praw i wolności obywatela.

Magazyn DGP 28 lutego 2020

Magazyn DGP 28 lutego 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pan by im tego zakazał i powinno być jak w amerykańskim Sądzie Najwyższym?

Albo w niemieckim Federalnym Trybunale Konstytucyjnym, który w ogromnej większości bada zgodność ustaw z konstytucją w trybie kontroli konkretnej. Przychodzi obywatel i mówi, że takie oto orzeczenie sądu naruszyło jego konstytucyjne prawa. I trybunał bada sprawę.

Dlaczego ta zmiana miałaby tak wielkie znaczenie? Bo odpolityczniłaby trybunał?


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

 • fisher(2020-02-28 08:45) Zgłoś naruszenie 6836

  tymczasem naszym "tk" dowodzi wolfgangowa miernota, ktorej w uznaniu jej zaslug nie chciano nawet przywrocic do orzekania w poznanskim sadzie. do pomocy ********* prowadzacy, pzprowskie zlogi prokuratorskie - znawca bioenergoterapii wsrod pedofili w sutannach i kwintesencja chamstwa w zalosnej odslonie smierducha i dublerzy a wine za to ponosi rezydent budyn ... pora na wyPAD

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • re(2020-02-28 11:59) Zgłoś naruszenie 594

  "Dobrym rozwiązaniem byłoby, by kadencja była długa, a wymiana rotacyjna. Chodzi o to, by trybunał stopniowo zmieniał swój skład, zachował stabilność." Przecież dokładnie tak jest i zawsze było. Kadencja jest długa i poszczególne kończą się w róznym czasie. "Albo w niemieckim Federalnym Trybunale Konstytucyjnym, który w ogromnej większości bada zgodność ustaw z konstytucją w trybie kontroli konkretnej. Przychodzi obywatel i mówi, że takie oto orzeczenie sądu naruszyło jego konstytucyjne prawa. I trybunał bada sprawę." Pod tym względem jest dokładnie identycznie w niemieckim FTK i w polskim TK. Tu i tu jest zarówno kontrola abstrakcyjna jak i skarga konstytucyjna. Jedyna róznica jest taka, że w Niemczech skarga konstytucyjna jest "szersza" - własnie o możliwość abstrakcyjnego kwestinowania! Czy ten pan w ogóle się przygotował do wywiadu???

  Odpowiedz
 • Tomek(2020-02-29 15:50) Zgłoś naruszenie 5225

  W polsce mamy doskonałą konstytucje nic nie potrzeba w niej zmieniać.Mamy tylko problem z partią/posłami którzy biora sie za zawlaszczenie trójpodziału wladzy.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Temiron(2020-02-29 15:36) Zgłoś naruszenie 4140

  Posovieccy sędziowie w dzisiejszej RP - są bezużyteczni

  Odpowiedz
 • niestety(2020-02-29 12:10) Zgłoś naruszenie 3843

  ten gosc to dzban pis

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Teresa(2020-02-29 16:10) Zgłoś naruszenie 3533

  Tacy właśnie ludzie ,jak Ty oglądają TVP. Twoja wypowiedź jest pełna błędów bez ładu i składu bez merytorycznych uzasadnień

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pismak(2020-02-29 12:09) Zgłoś naruszenie 3217

  jestes dzbanem

  Odpowiedz
 • Gosc(2020-02-29 09:55) Zgłoś naruszenie 1737

  SImieszne kasto hejty jej perfidne ataki na sedziow nominatow w pomawianie ze wyroki programu kasta ludzi pokrzywdzonych za debate w Saproszonymi a programach TVP ktore pokazuja prawde Sedzjow zlodzieji w mawia sie Polakom ze to manipulacja ze winni ci pokrzywdzeni bo TVP szukaja sprawiedliwosci a nie w zawlaszczonym przez kaste w wymiar sprawiedliwosci to jest szczucie kasty w hejtach na Polakow

  Odpowiedz
 • Teo(2020-02-29 22:51) Zgłoś naruszenie 157

  Za co on ten doktorat dostaŁ/

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kaszub(2020-02-28 11:45) Zgłoś naruszenie 1131

  Panie Jacku ...ma pan rację ...Niech ktoś spróbuje rzeczowo porozmawiać z takim indywiduum jak " fisher" .Takim dyskutantom ( na szczęscie można ich policzyć na palcach od nóg ) potrzebny jest raczej kaftan bezpieczeństawa wraz opieką medyczną i odosobnieniem a nie dyskusja na argumenty

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kocham rzad(2020-03-01 08:39) Zgłoś naruszenie 106

  Konstytucję mamy wspaniałą, jeszcze za jej łamanie powinny być wysokie kary, jak na świecie. MŁODZI MECENASI, W WAS NADZIEJA, A DZIATKI DO WNUKÓW.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nowak (2020-02-29 21:32) Zgłoś naruszenie 526

  Jak pis będzie przegrywać to oni będą wyrywać. Sędziowie to intelektualne potęgi

  Odpowiedz
 • VincentPius(2020-03-02 06:30) Zgłoś naruszenie 46

  To co pokazuje i czyni nadzwyczajna kasta to jest paniczna obawa o utratę wpływów i (niezawisłości) a gdzie dobro zwykłego człowieka przez wydawanie haniebnych wyroków i orzeczeń skutecznie chroni swoje przywileje?

  Odpowiedz
 • Pa(2020-03-01 20:14) Zgłoś naruszenie 14

  Idzie nowe stare NIGDY nie wraca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane