Listy poparcia jawne, ale tajemnic nadal wiele

autor: Patryk Słowik17.02.2020, 07:41; Aktualizacja: 17.02.2020, 07:42
Na listach 18 kandydatów podpisało się łącznie 364 sędziów. W większości kandydaci zbierali podpisy w swoim miejscu pracy, którym często było Ministerstwo Sprawiedliwości.

Na listach 18 kandydatów podpisało się łącznie 364 sędziów. W większości kandydaci zbierali podpisy w swoim miejscu pracy, którym często było Ministerstwo Sprawiedliwości.źródło: ShutterStock

Dokumenty z nazwiskami sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS, wreszcie zostały opublikowane.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że „odpadła przeszkoda prawna” w postaci postanowienia prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdyż zostało ono uchylone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 24 stycznia 2020 r. (sygn. akt II SA/Wa 1927/19). Na listach 18 kandydatów podpisało się łącznie 364 sędziów. W większości kandydaci zbierali podpisy w swoim miejscu pracy, którym często było Ministerstwo Sprawiedliwości.

Publikacja skanów list wywołała wątpliwości co do tego, czy poparcie nie było zbierane in blanco przez zaangażowanych w procedurę urzędników MS. Po pierwsze, Maciej Mitera, obecny rzecznik KRS, nie wiedział, kto go poparł. Jeszcze we wrześniu 2019 r. przekonywał publicznie, że na jego liście poparcia było tylko jedno nazwisko sędziego pracującego w resorcie sprawiedliwości. Z opublikowanego dokumentu wynika, że sędziów go popierających i delegowanych do MS było... 22. Już po ujawnieniu list tłumaczył w mediach, że kończył pracę w ministerstwie po godz. 16, więc najwcześniej dotarłby do sądu prosić o poparcie o godz. 17. A wtedy szansa zastania sędziów byłaby mała.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ISLA(2020-02-17 12:40) Zgłoś naruszenie 115

    TAKI TŁUMACZENIE SĘDZIEGO JEST GRUBYMI NIĆMI SZYTE I JAKO TAKIE W PRAWDZIWYM SĄDZIE BY NIE PRZESZŁO!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane