statystyki

KRS nie widzi problemu w procedurze wyboru rzecznika dyscyplinarnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz03.02.2020, 07:30; Aktualizacja: 03.02.2020, 07:39
Problem został dostrzeżony także przez pełnomocników sędziów, którym postawiono zarzuty dyscyplinarne

Problem został dostrzeżony także przez pełnomocników sędziów, którym postawiono zarzuty dyscyplinarneźródło: ShutterStock

Nie było konieczności podejmowania uchwały przez Krajową Radę Sądownictwa o wyborze rzecznika dyscyplinarnego sędziów – taki wniosek płynie ze stanowiska, jakie KRS przyjęła w zeszły piątek.

Jak tłumaczył na posiedzeniu Maciej Nawacki, autor stanowiska, reakcja KRS była konieczna, aby przeciąć pojawiające się wątpliwości co do interpretacji przepisów regulujących sposób powoływania głównego oskarżyciela sędziów. DGP jako pierwszy pisał o tym problemie już w 2018 r. Zauważyliśmy wówczas, że wprowadzając zupełnie nowy model postępowania dyscyplinarnego i przesądzając, że teraz to minister sprawiedliwości wskazuje rzecznika dyscyplinarnego sędziów, ustawodawca zapomniał usunąć jednocześnie z ustawy o KRS (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.) przepis, zgodnie z którym to rada podejmuje uchwałę o wyborze sędziego na to stanowisko.

Problem został dostrzeżony także przez pełnomocników sędziów, którym postawiono zarzuty dyscyplinarne. Zwracał na niego uwagę m.in. mec. Radosław Baszuk, obrońca sędzi Anny Bator-Ciesielskiej. Jak podnosił przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, w związku z takim a nie innym brzmieniem obowiązujących przepisów procedura powoływania rzecznika dyscyplinarnego jest dwustopniowa: najpierw następuje wybór przez KRS w formie uchwały, a dopiero później minister powołuje na stanowisko rzecznika osobę wskazaną przez radę. A skoro uchwały nie było, to obecny rzecznik nie został powołany w sposób prawidłowy.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane