Zmiany w regulaminach sądów: Adwokaci przeciw ograniczaniu dostępu do akt

autor: Szymon Cydzik28.01.2020, 07:51; Aktualizacja: 28.01.2020, 07:59
W wielu przypadkach adwokaci nie mogą sobie pozwolić na długie oczekiwanie

W wielu przypadkach adwokaci nie mogą sobie pozwolić na długie oczekiwanieźródło: ShutterStock

Konieczność zamawiania dokumentów sprawy do czytelni utrudnia pracę adwokatów, a przez to ogranicza też prawo do obrony i sądu ich klientom – uznała Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach.

W wydanej 16 stycznia uchwale członkowie katowickiej ORA wyrażają zaniepokojenie zmianami w regulaminach niektórych sądów w apelacjach krakowskiej i katowickiej. Dotyczą one zasad zamawiania akt i robienia ich fotokopii oraz skracania czasu pracy czytelni. Największym ograniczeniem dla wykonywania obowiązków pełnomocnika lub obrońcy jest konieczność zamawiania akt z kilkudniowym wyprzedzeniem, a co za tym idzie – brak dostępu do nich w dniu posiedzenia.

„Nieskrępowany dostęp do akt sprawy jest fundamentem należytej reprezentacji klienta przez pełnomocnika i działania obrońcy i podstawą przygotowania adwokata do należytego wykonywania swoich obowiązków” – czytamy w otwierającym akapicie uchwały.

Ponadto adwokaci z katowickiej ORA zauważają, że ograniczanie dostępu do akt może stanowić podstawę wniosku o zmianę terminu posiedzenia, co z kolei wydłuży rozpoznawanie sprawy przez sąd. Dlatego też autorzy uchwały wzywają sądy wspomnianych apelacji do ustalenia jednolitych zasad dotyczących zamawiania akt, robienia z nich fotokopii oraz czasu pracy czytelni. Wypisy z uchwały zostaną dostarczone ministrowi sprawiedliwości oraz Naczelnej Radzie Adwokackiej (NRA).

Nieuzasadnione wymogi


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • wjw(2020-01-28 10:48) Zgłoś naruszenie 10

    Podobny bałagan jest z Portalem informacyjnym Sądów. Składa się wniosek i czasami czeka trygodniami a potem się okazuje, że, mimo że rozprawa była nagrywana to nagrania nie ma. To samo dotyczy dokumentów wydawanych przez sądy. Albo jest zgoda a dostępu do akt nadal nie ma. itd., itp. ...

    Odpowiedz
  • pllok(2020-01-28 11:50) Zgłoś naruszenie 02

    a z drugiej strony gdyby adwokat przyjął taktykę, ze każdego dnia domaga się dostępu do akt otwarcia do zamknięcia Sądu i wysyłałby tam aplikanta, to kiedy Sąd mógłby zapoznać się z aktami?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane