statystyki

Demokracja? Zawieszona. Senatorowie alarmują o nadużywaniu przepisów dot. zawieszenia wójta czy burmistrza

autor: Tomasz Żółciak23.01.2020, 09:22; Aktualizacja: 23.01.2020, 09:25
Samorządowcy alarmują, że władza nadużywa przepisów, które pozwalają na zawieszenie wójta czy burmistrza nawet na kilka miesięcy, bez decyzji sądu. Senatorowie zapowiadają interwencję.

Samorządowcy alarmują, że władza nadużywa przepisów, które pozwalają na zawieszenie wójta czy burmistrza nawet na kilka miesięcy, bez decyzji sądu. Senatorowie zapowiadają interwencję.źródło: ShutterStock

Samorządowcy alarmują, że władza nadużywa przepisów, które pozwalają na zawieszenie wójta czy burmistrza nawet na kilka miesięcy, bez decyzji sądu. Senatorowie zapowiadają interwencję.

Punktem zapalnym okazały się Niepołomice. Na początku grudnia ub.r., na polecenie katowickiej prokuratury, agenci CBA zatrzymali burmistrza i jego zastępcę. Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień podczas przetargu na budowę szkoły podstawowej. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze m.in. w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys. i 70 tys. zł, dozoru policji oraz zawieszenia w czynnościach służbowych.

Groźny mechanizm

Postępowanie jest w toku, a na czas zawieszenia samorządowców władzę w gminie sprawuje wskazany przez premiera 27-letni Krystian Zieliński, który w zeszłorocznych wyborach samorządowych bez sukcesu ubiegał się z listy PiS o mandat radnego miasta Wojnicz. Jak donoszą lokalne media, jego rola nie sprowadza się do zwykłego administrowania gminą. Zdążył już zwolnić zastępcę burmistrza, złożyć doniesienie do prokuratury na zawieszonego burmistrza (z zarzutem nieprzestrzegania prawa zamówień publicznych przy korzystaniu z usług gastronomicznych) oraz odwołać radę nadzorczą i kierownictwo miejskiej spółki wodociągowej.

Odsunięty burmistrz skierował zażalenie do sądu na decyzję prokuratury o jego zawieszeniu, ale jak słyszymy, sąd rozpatrzy sprawę 12 lutego.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • wnerw(2020-01-23 09:48) Zgłoś naruszenie 42

  Oto całą prawda o poszanowaniu wyborów przez PiS. Byle dorwać się do koryta!

  Odpowiedz
 • tym.(2020-01-23 17:41) Zgłoś naruszenie 40

  Demokracja Polska to ,,każden **j na swój strój,,.Konstytucję ma się w ****e .Przepisy prawne nawzajem się wykluczają .Do każdego ,,+,, jest 10 ,,-,, a do każdego ,,-,, jest 20 ,,+,,.Pozatym co to za demokracja gdy nie mogę swobodnie wyrazić swojego zdania bo obrażę zaraz czyjeś uczucia religijne .

  Odpowiedz
 • Opamietajcie sie(2020-01-23 09:44) Zgłoś naruszenie 42

  w ten sposob pisowcy dostaja sie do koryta 27 letni zarzadca przeciesz to dzban i de---il bez jakiejkolwiek wiedzy bo gdzie ja nabyl chyba ze na wiecach tej holoty pisows---iej

  Odpowiedz
 • ja(2020-01-23 10:22) Zgłoś naruszenie 31

  Jątrzysz to śmierdzący kłamczuch pionokio, "premierek" złodziej, krętacz, oszust i ****** większy od swojego tatusia "solidarnościowa walczącego", typowy polski "katolik" z krzywym *****

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane