statystyki

NSA: Spór kompetencyjny można rozstrzygnąć tylko wtedy, gdy jest aktualny

autor: Paulina Szewioła03.03.2020, 08:13; Aktualizacja: 03.03.2020, 08:14
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Spór kompetencyjny między burmistrzem a nadleśnictwem pojawił się w związku z odbiorem, transportem i utylizacją martwego łosiaźródło: ShutterStock

Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego przez sąd administracyjny jest dopuszczalne, jeżeli jest on wciąż aktualny – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Burmistrz wniósł do sądu o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy gminą a nadleśnictwem w sprawie zwrotu kosztów poniesionych przez samorząd w związku z odbiorem, transportem i utylizacją zastrzelonego łosia.

Do urzędu wpłynęło pismo zastępcy komendanta powiatowego policji w sprawie martwego zwierzęcia, w którym poproszono o jego usunięcie. Jako podstawę prawną wskazano art. 3 ust. 2 pkt 15 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010). Zgodnie z tym przepisem gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności zapewniają zbieranie, transport i unieszkodliwianie zwłok bezdomnych zwierząt.

Burmistrz nie poczuwał się jednak do odpowiedzialności, jak bowiem wskazał, łoś nie jest zwierzęciem bezdomnym, lecz dzikim.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane