statystyki

NSA: Spór kompetencyjny można rozstrzygnąć tylko wtedy, gdy jest aktualny

autor: Paulina Szewioła03.03.2020, 08:13; Aktualizacja: 03.03.2020, 08:14
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Spór kompetencyjny między burmistrzem a nadleśnictwem pojawił się w związku z odbiorem, transportem i utylizacją martwego łosiaźródło: ShutterStock

Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego przez sąd administracyjny jest dopuszczalne, jeżeli jest on wciąż aktualny – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Burmistrz wniósł do sądu o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy gminą a nadleśnictwem w sprawie zwrotu kosztów poniesionych przez samorząd w związku z odbiorem, transportem i utylizacją zastrzelonego łosia.

Do urzędu wpłynęło pismo zastępcy komendanta powiatowego policji w sprawie martwego zwierzęcia, w którym poproszono o jego usunięcie. Jako podstawę prawną wskazano art. 3 ust. 2 pkt 15 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010). Zgodnie z tym przepisem gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności zapewniają zbieranie, transport i unieszkodliwianie zwłok bezdomnych zwierząt.

Burmistrz nie poczuwał się jednak do odpowiedzialności, jak bowiem wskazał, łoś nie jest zwierzęciem bezdomnym, lecz dzikim.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane