Sędziowski ruch oporu. Ataki na niezależność to nie tylko polski problem

autor: Łukasz Bojarski14.01.2020, 11:02; Aktualizacja: 14.01.2020, 13:15
Sędziowie mają być zatem ścigani i karani za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów

Sędziowie mają być zatem ścigani i karani za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziówźródło: DGP

Nasz przykład pokazuje, że trzeba dążyć do wypracowania standardów postępowania sędziów w sytuacji ataku na ich niezależność. Także dlatego, że to nie tylko polski problem.

K olejny raz ten sam początek tekstu. Nasze polityczno-prawnicze życie gna w takim tempie, że sytuacja zmienia się już nie z dnia na dzień, tylko z godziny na godzinę. Miesiąc temu, w nocy z 12 na 13 grudnia, na stronach Sejmu zawisł projekt ustawy dziś powszechnie nazywanej kagańcową (ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw). Władzy tak się spieszyło do zakneblowania sędziów po listopadowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wyroku Sądu Najwyższego z 5 grudnia, że nie ulękła się oczywistych porównań z wprowadzonym w nocy 13 grudnia 1981 r. stanem wojennym. Zastosowano tradycyjne już oszustwo, projekt rządowy nazywając poselskim, by ominąć konieczne konsultacje. Ustawę Sejm uchwalił już po tygodniu, 20 grudnia, w nieco ponad dobę.

Polka galopka

Od wniesienia projektu minął zaledwie miesiąc, w dodatku był to czas świąt i sylwestrowych spotkań, a ile się już zdążyło wydarzyć! Do polskich władz, prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu napisała natychmiast wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourová, apelując o wstrzymanie prac nad ustawą i przeprowadzenie niezbędnych konsultacji z zainteresowanymi stronami, w tym z Komisją Wenecką Rady Europy. Na list odpowiedział tylko marszałek Senatu. Delegacja Komisji Weneckiej, dla której działanie w tak ekspresowym trybie to zupełny wyjątek, zdążyła nas odwiedzić w ubiegłym tygodniu. W sobotę odbył się Marsz Tysiąca Tóg, w którym zapowiedzieli udział sędziowie z całej Europy (jak przebiegł sam marsz, nie wiem, bowiem piszę te słowa w przeddzień). Jutro, pojutrze Komisja Wenecka przedstawi swoją opinię. Potem wypowie się Senat i ustawa wróci do Sejmu.

Skąd ten pośpiech, procedowanie ustawy dotykającej zagadnień ustrojowych w jedną dobę, wśród nieprzytomnych posłów i ekspertów, których zmuszono do pracy w komisji do godz. 5 rano, by już o godz. 9 wznowić obrady Sejmu? Ano stąd, że ustawa w zamierzeniu rządzących ma wyeliminować odwoływanie się przez sędziów do wspomnianych wyżej wyroków TSUE i SN, które dały instrumenty do podważania legalności Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej SN. Ale ma też szerszy cel – ma zlikwidować „sędziowski ruch oporu”. Bo atak rządzących na sądownictwo wywołał w Polsce niezwykłą reakcję, dla wielu zupełnie niespodziewaną. Warto żebyśmy sobie tę wyjątkowość uświadomili. Dlatego projekt ustawy wygląda, jakby powstał w tabelce: kolumna lewa – co robią sędziowie nie po myśli władzy, kolumna prawa – jak im tego zakazać i jak ich za to karać.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • obserwator(2020-01-15 18:04) Zgłoś naruszenie 22

    dzisiaj sędziowie za pieniądze podatników pojechali do Brukseli skarzyc na polskę to normalnemu człowiekowi nie mieści się w głowie

    Odpowiedz
  • Nadzór bezwzgledny.(2020-01-15 12:08) Zgłoś naruszenie 32

    Należy rozróżnić "niezależność" od "sobiepaństwa."... ........... ten Facet który w Żorach protestował o dostęp Obywateli do Sądów....gdy wcześniej Tusk w sprawie wstecznie na niekorzyść robotników działającej Ustawy POmostowej art 4 pkt 4 z 2008r na 1998r --stwierdził : ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił przez Budke podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS... podpuszczając także TK Rzeplinskiego..-- tak miał być zrealizowany "dostęp obywateli do Sądów"--- wgTuska i Budki! hahhaaa..a Ja proponuje:. za każde rozpoczęte 1000 zł sporu Minister Sprawiedliwości powinien kazać uiszczać tylko 1000 zł” Opłaty Sądowej „i 1000 zł dla Adwokata oraz 1000zl dla Rzeczoznawcy i to tylko w rejonowym. W apelacyjnym koszty potrajamy. Może wówczas ta "Wyższa Kasta" i palestra nażre się wystarczająco tej kasy !

    Odpowiedz
  • Cemnt(2020-01-15 10:52) Zgłoś naruszenie 33

    kasta sędziowska w Polsce jest opłacana w bolszewickim systemie - czy się stoi czy się leży 15000 się należy - wypłatę - jej wielkość - należy jak najszybciej uzależnić od ilości rozstrzygniętych spraw!!!

    Odpowiedz
  • rr(2020-01-15 09:47) Zgłoś naruszenie 43

    Niezależność od czego? Od demokracji? Od suwerena? Od sprawiedliwości? Od brzmienia przepisów? Jak może istnieć niewybierana i nierozliczana władza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Szyderca(2020-01-15 08:17) Zgłoś naruszenie 34

    Zadziwiająca jest głupota tego narodu objawiajaca się w komentarzach... ostatnio stała się nadzwyczaj modna postawa im mniej mam wiedzy tym częściej zabieram głos i agresywniej. Dokładnie jak u naszego zachodniego sąsiada w latach 30tych... wyznawców ideologii obalania sędziowskiej kasty i generalnego ataku na inteligencję zachęcam do lektury książek o państwach totalitarnych. Choć pewnie czytanie nie będzie zbyt atrakcyjne, więc może chociaż jakiś film?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wlad(2020-01-15 06:44) Zgłoś naruszenie 63

    Zapraszamy kastę na marsz do Paryża, tam policja wysłana przez demokratyczna Republikę raz dwa wybije im z głowy "demokrację" !

    Odpowiedz
  • HAN(2020-01-14 16:14) Zgłoś naruszenie 1610

    Po co te pytania sędziów olsztyńskich? Sam SN w swoim sławnym orzeczeniu podważającym niezależność KRS nie odważył się podważyć statusu sędziów powołanych przez Prezydenta RP na podstawie nominacji nowej KRS. Ci sędziowie dobrze wiedzą, że to nie KRS powołuje sędziów tylko Prezydent RP. W momencie złożenia ślubowania osoba ta staje się sędzią w myśl obowiązującej Konstytucji RP. Jeżeli sędzia pyta SN czy jego kolega sędzia jest sędzią to znaczy, że działa w złej wierze i w celu anarchii. Bo nie uważam, żeby ci sędziowie nie wiedzieli że ich pytania nie mają sensu i są niezgodne z Konstytucją, która wraz z ustawami przewiduje tylko wyjątkowe warunki pozwalające na usunięcie sędziego z urzędu. Sam SN w swoim sławnym orzeczeniu podważającym niezależność KRS nie odważył się podważyć status sędziów powołanych przez Prezydenta RP na podstawie nominacji nowej KRS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KON-STY-TU-CJA jest przed prawem unijnyn(2020-01-14 15:28) Zgłoś naruszenie 1810

    Ruch Oporu to dopiero powstanie oddolnie panie autorze od siedmiu boleści. Hiszpania obaliła wyrok politycznego TSUE, to samo zrobi naród polski jako suweren konstytucyjny.

    Odpowiedz
  • Teri(2020-01-14 14:12) Zgłoś naruszenie 2115

    Przywileje sędziowskie które wprowadzono przy zmianie systemu w Polsce w głowach się nie mieszczą sędziom z innych krajów. To nie jest kasta tylko klika i trzeba zrobić porządek z systemem sędziowskim . Kto to widział, żeby ich praca nie podlegała kontroli i weryfikacji? Sędzia, który odważył się kwestionować jakiąkolwiek kontrolę nad sobą i wykorzystywać w tym celu walkę między partiami wewnąrtz i na zewnątrz powinien być wyrzucony z zawodu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zapamiętaj(2020-01-14 12:12) Zgłoś naruszenie 2314

    nie ma K A S T Y!!!! to tacy sami Polacy jak większość mądrych i wykształconych Polaków. Do ich obowiązków należy przestrzeganie prawa i egzekwowanie przestrzegania prawa przez wszystkich, POLITYKÓW też Teraz jest to na czasie!!!!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Natan(2020-01-14 11:48) Zgłoś naruszenie 2421

    Każdy na tym świecie ponosi za swoje czyny i postępowanie odpowiedzialność , tym bardziej że kasta sędziowska jest opłacana z podatków nas wszystkich to znaczy z budżetu państwa i podlega takim samym prawom jak każdy Polak !!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz