statystyki

Sądy ds. własności intelektualnej: Jak to wygląda na świecie?

autor: Michał Kruk18.01.2020, 08:30
Jest już prawie pewne, że po wielu latach debaty na temat potrzeby wprowadzenia wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej (toczącej się przede wszystkim w gronie rzeczników patent owych i akademików zajmu jących się omawianą problematyką) powstaną w Polsce tego rodzaju sądy.

Jest już prawie pewne, że po wielu latach debaty na temat potrzeby wprowadzenia wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej (toczącej się przede wszystkim w gronie rzeczników patent owych i akademików zajmu jących się omawianą problematyką) powstaną w Polsce tego rodzaju sądy.źródło: ShutterStock

Już wkrótce w Polsce mają się pojawić sądy ds. własności intelektualnej. Warto skorzystać z doświadczeń innych państw i doprecyzować projekt.

J est już prawie pewne, że po wielu latach debaty na temat potrzeby wprowadzenia wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej (toczącej się przede wszystkim w gronie rzeczników patent owych i akademików zajmu jących się omawianą problematyką) powstaną w Polsce tego rodzaju sądy. Na początku września 2019 r. Rada Ministrów przyjęła zmierzający w tym kierunku projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. 30 października 2019 r. został on skierowany do Sejmu, przy czym prace nad nim przerwano z uwagi na zasadę dyskontynuacji. Rządowy projekt ustawy trafił jednak ponownie do nowo wybranego Sejmu i jest obecnie przedmiotem jego obrad (druk sejmowy nr 45). Świadczy to o determinacji w tworzeniu wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej w Polsce.

Przepisy te wejdą najprawdopodobniej w życie w połowie 2020 r. (zgodnie z projektem ustawy 1 lipca). W obliczu tak doniosłych zmian warto przyjrzeć się, czy i w jakim zakresie sądy tego rodzaju funkcjonują na świecie oraz jakie są ich wady i zalety.


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane