statystyki

Sądy ds. własności intelektualnej: Jak to wygląda na świecie?

autor: Michał Kruk18.01.2020, 08:30
Jest już prawie pewne, że po wielu latach debaty na temat potrzeby wprowadzenia wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej (toczącej się przede wszystkim w gronie rzeczników patent owych i akademików zajmu jących się omawianą problematyką) powstaną w Polsce tego rodzaju sądy.

Jest już prawie pewne, że po wielu latach debaty na temat potrzeby wprowadzenia wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej (toczącej się przede wszystkim w gronie rzeczników patent owych i akademików zajmu jących się omawianą problematyką) powstaną w Polsce tego rodzaju sądy.źródło: ShutterStock

Już wkrótce w Polsce mają się pojawić sądy ds. własności intelektualnej. Warto skorzystać z doświadczeń innych państw i doprecyzować projekt.

J est już prawie pewne, że po wielu latach debaty na temat potrzeby wprowadzenia wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej (toczącej się przede wszystkim w gronie rzeczników patent owych i akademików zajmu jących się omawianą problematyką) powstaną w Polsce tego rodzaju sądy. Na początku września 2019 r. Rada Ministrów przyjęła zmierzający w tym kierunku projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. 30 października 2019 r. został on skierowany do Sejmu, przy czym prace nad nim przerwano z uwagi na zasadę dyskontynuacji. Rządowy projekt ustawy trafił jednak ponownie do nowo wybranego Sejmu i jest obecnie przedmiotem jego obrad (druk sejmowy nr 45). Świadczy to o determinacji w tworzeniu wyspecjalizowanego sądownictwa ds. własności intelektualnej w Polsce.

Przepisy te wejdą najprawdopodobniej w życie w połowie 2020 r. (zgodnie z projektem ustawy 1 lipca). W obliczu tak doniosłych zmian warto przyjrzeć się, czy i w jakim zakresie sądy tego rodzaju funkcjonują na świecie oraz jakie są ich wady i zalety.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane