Propozycja została opracowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i przyjęta przez rząd we wrześniu. Jednak ze względu na zasadę dyskontynuacji prac parlamentarnych projekt ten musiał być ponownie zaakceptowany przez rząd.
Jak wynika z uzasadnienia projektu, propozycja MS zmierza w kierunku dalszej specjalizacji sadownictwa. Projekt zakłada, że sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej będą zajmować się wyodrębnione sądy z wyspecjalizowanymi sędziami.
Propozycja resortu przewiduje stworzenie w ramach sądów powszechnych odrębnych jednostek, które będą rozpatrywać sprawy z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej, a także sprawami związanymi ze zwalczaniem nieuczciwej konkurencji oraz pewnymi kategoriami spraw o ochronę dóbr osobistych.
Jak wskazali autorzy projektu, chodzi na przykład o bezprawne wykorzystywanie praw autorskich i znaków towarowych, kopiowanie produktów, nieuprawnione korzystanie z cudzych wynalazków, a także o przypadki związane z wykorzystaniem dobra osobistego w celach reklamowych i promocyjnych lub naruszeniem dobra osobistego w związku z działalnością naukową i wynalazczą.
Zgodnie z propozycją sprawy dotyczące własności intelektualnej rozpoznawać będą wyznaczone sądy: dwa apelacyjne oraz cztery okręgowe. Obecnie uprawnione są do tego wszystkie sądy okręgowe i apelacyjne w całym kraju. W wyznaczonych sądach orzekać mają sędziowie wyspecjalizowani w tematyce własności intelektualnej.
Według resortu wprowadzenie tych zmian jest potrzebne ze względu na rosnącą liczbę spraw z zakresu szeroko rozumianej własności intelektualnej i rozpatrywanie ich przez rozproszone jednostki.
Projekt noweli zakłada też, że strony w postępowaniu dotyczącym własności intelektualnej będą obowiązkowo reprezentowane przez zawodowych pełnomocników. Zdaniem resortu przyczyni się to do szybkości i sprawności tych postępowań.