Możliwe wznowienie procesu drukarza z Łodzi

autor: Szymon Cydzik30.12.2019, 09:48; Aktualizacja: 30.12.2019, 09:49
Prokuratura domaga się ponownego rozpoznania sprawy przedsiębiorcy, który odmówił wydruku roll-upu organizacji LGBT. Powód? Uznanie przepisu, na mocy którego skazano drukarza, za niekonstytucyjny.

Prokuratura domaga się ponownego rozpoznania sprawy przedsiębiorcy, który odmówił wydruku roll-upu organizacji LGBT. Powód? Uznanie przepisu, na mocy którego skazano drukarza, za niekonstytucyjny.źródło: ShutterStock

Prokuratura domaga się ponownego rozpoznania sprawy przedsiębiorcy, który odmówił wydruku roll-upu organizacji LGBT. Powód? Uznanie przepisu, na mocy którego skazano drukarza, za niekonstytucyjny.

Dziś ma odbyć się posiedzenie łódzkiego sądu apelacyjnego, który zdecyduje o dalszych losach postępowania. Powodem jego wszczęcia jest odmowa (ze względów religijnych) przez pracownika drukarni świadczenia usługi na rzecz organizacji wspierającej mniejszości seksualne. W marcu 2017 r. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa (sygn. akt VII W 1640/16) uznał drukarza za winnego wykroczenia z art. 138 kodeksu wykroczeń (odmowa wykonania usługi bez uzasadnionej przyczyny). Wyrok ten w maju 2017 r. potrzymał Sąd Okręgowy w Łodzi (sygn. akt V Ka 557/17). Kolejny rok przyszło czekać na rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego, który w czerwcu 2018 r. oddalił kasację prokuratora generalnego w tej sprawie, uznając prawidłowość wyroków niższych instancji (sygn. akt II KK 333/17).

Nie zakończyło to jednak sprawy, gdyż w czerwcu tego roku Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując skargę konstytucyjną PG, uznał wspomniany przepis kodeksu wykroczeń za sprzeczny z ustawą zasadniczą (sygn. akt K 16/17). Dało to możliwość złożenia przez prokuraturę w Łodzi wniosku o wznowienie postępowania, co nastąpiło na początku sierpnia. W przedostatni dzień roku sprawę zbada sąd apelacyjny w Łodzi.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • :-( (2019-12-30 11:52) Zgłoś naruszenie 40

  Żenujące...

  Odpowiedz
 • jul(2019-12-30 13:54) Zgłoś naruszenie 20

  to niech idzie na czarnego (księdza) duże pieniądze, limuzyny, rezydencje - a nie wykona zawodu który wykonuje-żenada

  Odpowiedz
 • aatr(2019-12-30 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  W polsce jak w Rosji. Raz zaczepiä, już nigdy nie dadxą żyć, bo poprzednim postanowieniem się podcierają. I tak można człowieka-przechodnia trzymać 40 lat. Przy czym zawsze obowiązuje- dziś ja, jutro ty.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane