statystyki

Sędzia Mgłosiek: W Sądzie Najwyższym rządzi prawo! [POLEMIKA]

autor: Piotr Mgłosiek30.12.2019, 08:06; Aktualizacja: 30.12.2019, 09:35
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Na swój sposób interesujące są figury retoryczne, jakie kreśli sędzia Adam Tomczyński w tekście „Czy w Sądzie Najwyższym rządzi prawo?” opublikowanym w DGP nr 245 z 19 grudnia 2019 r., w ramach bezskutecznej próby zdezawuowania wyroku Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 5 grudnia 2019 r.- pisze Piotr Mgłosiek, sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu.

Najpierw, krytykując wezwanie I prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf kierowane do sędziów Izby Dyscyplinarnej SN o powstrzymanie się od orzekania, autor przenikliwie konstatuje, że wezwania tego rodzaju nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Istotnie, jako żywo w katalogu tychże źródeł określonym w art. 87 Konstytucji nie widnieją i wystarczy wiedza wyniesiona z kursu do prawoznawstwa, by takową refleksją błysnąć. Ale i I prezes SN nie sugerowała w swoim apelu, że jej słowa prawo stanowią. Ja odebrałem je jako wezwanie do powstrzymania się przez sędziów Izby Dyscyplinarnej od powiększania chaosu prawnego, który może wyniknąć z ich orzeczniczej aktywności w świetle listopadowego wyroku TSUE oraz orzeczenia SN z 5 grudnia 2019 r.

Gorzkich słów sędzia Adam Tomczyński nie szczędzi również rzecznikowi prasowemu SN sędziemu Michałowi Laskowskiemu za jego wypowiedź o tym, że gdyby był wezwany do stawienia się przed ID, wezwaniu takiemu by odmówił, oceniając te słowa jako sugestię łamania prawa. Myślę, że sędzia Michał Laskowski, cieszący się niezmiennie wysokim szacunkiem, nie zamierzał nadać swym słowom przypisanego przez autora sensu.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane