statystyki

W codziennej pracy powinniśmy się powoływać na Europejską Kartę Społeczną

autor: Dominika Bychawska-Siniarska14.12.2019, 13:00
Choć Polska nie ratyfikowała protokołu dodatkowego do Europejskiej Karty Społecznej, w codziennej pracy powinniśmy się powoływać na samą kartę.

Choć Polska nie ratyfikowała protokołu dodatkowego do Europejskiej Karty Społecznej, w codziennej pracy powinniśmy się powoływać na samą kartę.źródło: ShutterStock

Choć Polska nie ratyfikowała protokołu dodatkowego do Europejskiej Karty Społecznej, w codziennej pracy powinniśmy się powoływać na samą kartę.

W cotygodniowej rubryce „Prosto ze Strasburga” koncentrujemy się na orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Ze względu na umocowanie w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka trybunał zajmuje się głównie prawami politycznymi. Warto zaznaczyć, że już w 1979 r., w wyroku Airey p. Irlandii, ETPC ustanowił pomost pomiędzy prawami politycznymi i socjalnymi. Wskazał, że często zagwarantowanie poszanowania dla praw politycznych ma bezpośredni wpływ na prawa socjalne, takie jak prawo do mieszkania, świadczeń rodzinnych, zatrudnienia czy do strajku. Należy pamiętać, że obok konwencji w 1961 r. przyjęto Europejską Kartę Społeczną, która ze względu na swoją kompleksowość uznawana jest nierzadko za europejską konstytucję praw społecznych. Polska ratyfikowała kartę w 1997 r., poddając się regularnym przeglądom ze strony Europejskiego Komitetu Praw Społecznych (EKPS) co do wypełniania wynikających z niej praw.

W 1996 r. osiągnięto porozumienie dotyczące uchwalenia Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej (ZEKS), która – obok przeformułowania niektórych postanowień Europejskiej Karty Społecznej – wprowadziła osiem nowych postanowień, w tym takie jak prawo do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną czy prawo do mieszkania. ZEKS jest najbardziej postępową i nowoczesną umową międzynarodową z zakresu praw człowieka drugiej generacji.

Z kolei protokołem dodatkowym do Europejskiej Karty Społecznej z 1995 r. wprowadzony został system skarg zbiorowych. Zaczął on obowiązywać 1 lipca 1998 r. po ratyfikacji przez osiem państw europejskich. Rozpatrywanie skarg zostało powierzone EKPS. Mogą je składać międzynarodowe i krajowe organizacje pracodawców i reprezentatywne związki zawodowe lub organizacje pozarządowe. Komitet może wydać decyzję o złamaniu przez państwo postanowień Europejskiej Karty Społecznej. Podobnie jak przy wyrokach ETPC nadzór nad wykonaniem decyzji w sprawach socjalnych sprawuje Komitet Ministrów. Coraz częściej można zaobserwować, jak EKPC i EKPS się inspirują, powołując się wzajemnie na swoje rozstrzygnięcia. Wyroki na podstawie EKPC są często doprecyzowywane lub pogłębiane przez EKPS.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane