statystyki

W codziennej pracy powinniśmy się powoływać na Europejską Kartę Społeczną

autor: Dominika Bychawska-Siniarska14.12.2019, 13:00
Choć Polska nie ratyfikowała protokołu dodatkowego do Europejskiej Karty Społecznej, w codziennej pracy powinniśmy się powoływać na samą kartę.

Choć Polska nie ratyfikowała protokołu dodatkowego do Europejskiej Karty Społecznej, w codziennej pracy powinniśmy się powoływać na samą kartę.źródło: ShutterStock

Choć Polska nie ratyfikowała protokołu dodatkowego do Europejskiej Karty Społecznej, w codziennej pracy powinniśmy się powoływać na samą kartę.

W cotygodniowej rubryce „Prosto ze Strasburga” koncentrujemy się na orzeczeniach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Ze względu na umocowanie w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka trybunał zajmuje się głównie prawami politycznymi. Warto zaznaczyć, że już w 1979 r., w wyroku Airey p. Irlandii, ETPC ustanowił pomost pomiędzy prawami politycznymi i socjalnymi. Wskazał, że często zagwarantowanie poszanowania dla praw politycznych ma bezpośredni wpływ na prawa socjalne, takie jak prawo do mieszkania, świadczeń rodzinnych, zatrudnienia czy do strajku. Należy pamiętać, że obok konwencji w 1961 r. przyjęto Europejską Kartę Społeczną, która ze względu na swoją kompleksowość uznawana jest nierzadko za europejską konstytucję praw społecznych. Polska ratyfikowała kartę w 1997 r., poddając się regularnym przeglądom ze strony Europejskiego Komitetu Praw Społecznych (EKPS) co do wypełniania wynikających z niej praw.

W 1996 r. osiągnięto porozumienie dotyczące uchwalenia Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej (ZEKS), która – obok przeformułowania niektórych postanowień Europejskiej Karty Społecznej – wprowadziła osiem nowych postanowień, w tym takie jak prawo do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną czy prawo do mieszkania. ZEKS jest najbardziej postępową i nowoczesną umową międzynarodową z zakresu praw człowieka drugiej generacji.

Z kolei protokołem dodatkowym do Europejskiej Karty Społecznej z 1995 r. wprowadzony został system skarg zbiorowych. Zaczął on obowiązywać 1 lipca 1998 r. po ratyfikacji przez osiem państw europejskich. Rozpatrywanie skarg zostało powierzone EKPS. Mogą je składać międzynarodowe i krajowe organizacje pracodawców i reprezentatywne związki zawodowe lub organizacje pozarządowe. Komitet może wydać decyzję o złamaniu przez państwo postanowień Europejskiej Karty Społecznej. Podobnie jak przy wyrokach ETPC nadzór nad wykonaniem decyzji w sprawach socjalnych sprawuje Komitet Ministrów. Coraz częściej można zaobserwować, jak EKPC i EKPS się inspirują, powołując się wzajemnie na swoje rozstrzygnięcia. Wyroki na podstawie EKPC są często doprecyzowywane lub pogłębiane przez EKPS.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane