statystyki

Całkiewicz: Nie boję się utraty zawodowej twarzy [WYWIAD]

autor: Ewa Szadkowska10.12.2019, 13:52; Aktualizacja: 10.12.2019, 13:52
Dr hab. Monika Całkiewicz, radca prawny, wicedziekan stołecznej OIRP, specjalistka w zakresie prawa karnego i kryminalistyki, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i prorektor ds. studiów prawniczych tej uczelni

fot. Tomasz Stojek/materiały prasowe

Dr hab. Monika Całkiewicz, radca prawny, wicedziekan stołecznej OIRP, specjalistka w zakresie prawa karnego i kryminalistyki, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i prorektor ds. studiów prawniczych tej uczelni fot. Tomasz Stojek/materiały prasoweźródło: DGP

Monika Całkiewicz: Zdziwię się, jeśli nie będę miała kontrkandydata w wyborach na dziekana. Dobrze, by radcy prawni mieli wybór.

Po co pani się w to pakuje? – to była moja pierwsza myśl, gdy usłyszałam, że zamierza pani walczyć o fotel dziekana warszawskiej izby radcowskiej.

Gdyby mnie pani cztery lata temu zapytała, czy biorę pod uwagę taki scenariusz, to odpowiedziałabym zapewne, że nie. Musiałam do tej decyzji dojrzeć. Bardzo dużo zmieniła ostatnia kadencja, w trakcie której byłam wicedziekanem. W tych latach przekonałam się, ile naprawdę ciekawych i ważnych rzeczy jest w samorządzie do zrobienia.

Skoro jest tak wiele do zrobienia, to rozumiem, że szykuje się rewolucja?

Nie planuję fundamentalnych zmian, co nie oznacza, że nie planuję ich w ogóle. Zmiany są czymś pożytecznym. Aczkolwiek sytuacja wyjściowa jest taka, że odchodzący dziekan zostawia bardzo dobrze zorganizowaną i sprawnie funkcjonującą izbę, co zresztą potwierdzają osoby, które przechodzą do nas z innych izb czy z innych zawodów. Zatem rewolucji nie należy się spodziewać, raczej pozytywnej ewolucji, która może mieć jednak duże znaczenie.

Na przykład?

Uważam, że w tak dużej i ważnej izbie brakuje ośrodka legislacji. Mamy działający przy Krajowej Radzie Radców Prawnych Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji, ale warszawska izba, tak jak zresztą żadna z izb indywidualnie, ma niewielki wpływ na zakres jego aktywności. Mimo że to warszawski radca kieruje ośrodkiem.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane