statystyki

Większy wpływ Prokuratora Generalnego na adwokaturę

autor: Patryk Słowik, Szymon Cydzik10.12.2019, 12:40; Aktualizacja: 10.12.2019, 12:40
Minister sprawiedliwości – prokurator generalny może wnosić kasację od każdego orzeczenia adwokackiego sądu dyscyplinarnego – stwierdziła ID SN. Są wątpliwości, czy do tej uchwały należy się stosować.

Minister sprawiedliwości – prokurator generalny może wnosić kasację od każdego orzeczenia adwokackiego sądu dyscyplinarnego – stwierdziła ID SN. Są wątpliwości, czy do tej uchwały należy się stosować.źródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości – prokurator generalny może wnosić kasację od każdego orzeczenia adwokackiego sądu dyscyplinarnego – stwierdziła ID SN. Są wątpliwości, czy do tej uchwały należy się stosować.

pytanie Czy w postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów przepis art. 521 k.p.k. znajduje zastosowanie do postanowień sądu dyscyplinarnego dla adwokatów, czy też art. 91a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze w sposób wyczerpujący reguluje zagadnienie dopuszczalności kasacji od rozstrzygnięć wydawanych przez sądy dyscyplinarne dla adwokatów?

odpowiedź W postępowaniu dyscyplinarnym adwokatów art. 521 k.p.k. ma zastosowanie do postanowień sądu dyscyplinarnego dla adwokatów.

(Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. II DSI 67/18)

T o pierwsza uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, i to od razu wydana w składzie powiększonym. Przez większość adwokatów nazywana jest zamachem na adwokaturę dokonywanym przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę wespół z sędziami Izby Dyscyplinarnej.

Polowanie na Giertycha

Sprawa, która legła u podstaw wydanej uchwały, dotyczy adwokata Romana Giertycha. Na przełomie 2016 r. i 2017 r. w mediach społecznościowych skrytykował on prokuraturę. Prokurator krajowy poczuł się urażony i poinformował o delikcie dyscyplinarnym rzecznika dyscyplinarnego adwokatury. Ten postępowanie najpierw wszczął, a potem wobec braku znamion czynu zabronionego umorzył. Prokurator zaskarżył tę decyzję, lecz sąd dyscyplinarny przyznał rację rzecznikowi i Giertychowi. Zgodnie z wieloletnią linią orzeczniczą Izby Karnej SN sprawa powinna się zakończyć. Prokurator krajowy wniósł jednak kasację do Izby Dyscyplinarnej SN i skład, do którego kasacja trafiła, postanowił spytać skład powiększony o to, czy może ją rozpatrzyć.

Wątpliwości związane są z tym, że ustawa – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1513 ze zm.), która kompleksowo reguluje zasady postępowania dyscyplinarnego, nie przewiduje możliwości wniesienia kasacji od rozstrzygnięcia sprawy przez adwokacki sąd pierwszej instancji. Taką możliwość daje jednak art. 521 kodeksu postępowania karnego („Prokurator Generalny, a także Rzecznik Praw Obywatelskich może wnieść kasację od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie”). Powstała zatem wątpliwość, czy przepis k.p.k. należy stosować także do postępowań dyscyplinarnych adwokatów, skoro ustawa korporacyjna sprawę reguluje szczegółowo.

Zdaniem składu orzekającego tak. Sędzia sprawozdawca Adam Tomczyński tłumaczył, że u podstaw takiego rozstrzygnięcia legła wykładnia prokonstytucyjna. Zgodnie z art. 45 ustawy zasadniczej każdemu obywatelowi przysługuje bowiem prawo do sądu i należy je rozumieć jako prawo do zajęcia się sprawą przez sąd powszechny. Jest to szczególnie istotne, gdyż w ocenie ID SN w postępowaniach dyscyplinarnych adwokatów nie ma mowy o równości stron. Jest strona słabsza – pokrzywdzony – oraz silniejsza, adwokat, członek korporacji. Jest też rzecznik dyscyplinarny oraz sąd adwokacki z tej samej korporacji.

– Trzeba wyrównać siłę broni, którymi dysponują pokrzywdzony i adwokat – stwierdził Tomczyński. Formą takiego wyrównania ma być możliwość wnoszenia kasacji przez prokuratora generalnego od każdego rozstrzygnięcia. W praktyce przekłada się to na to, że w każdej jednej sprawie dyscyplinarnej prokurator generalny może złożyć kasację.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane