statystyki

Dodatkowe stanowisko w myjni wymaga pozwolenia

autor: Leszek Jaworski13.12.2019, 18:00
Samochód, myjnia, mycie samochodu

Jak wskazał NSA w wyroku z 15 października 2019 r. (sygn. akt II OSK 2876/17) samochodowa myjnia bezdotykowa jest obiektem budowlanym, choć nie została wprost zdefiniowana w przepisach prawa budowlanego, jak wiele innych obiektów.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem dwustanowiskowej myjni bezdotykowej, wzniesionej na podstawie pozwolenia na budowę. Zgłosiłem montaż dodatkowego stanowiska. Prezydent miasta uważa, że muszę mieć na nie pozwolenie budowlane. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, gdyż w przypadku montażu urządzeń o wysokości do 3 m na obiektach budowlanych nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ale zgłoszenie. Czy mam rację?

Nie, na montaż dodatkowego stanowiska myjni samochodowej właściciel powinien mieć pozwolenie na budowę. W opisanych przez czytelnika okolicznościach mamy do czynienia z rozbudową obiektu budowlanego, tj. myjni samochodowej, a takie działanie – stosownie do art. 28 ust. 1 prawa budowlanego (dalej: p.b.) – wymaga pozwolenia na budowę.

To prawda, że do stworzenia dodatkowego stanowiska wystarczy montaż kilku urządzeń. Jednak w orzecznictwie wskazuje się, że tego typu inwestycję należy traktować kompleksowo. Rozpatrywanie każdego wykonanego montażu oddzielnie prowadziłoby do ominięcia przepisów, bowiem inwestor mógłby powielać takie działanie w nieskończoność, tworząc nowe stanowiska myjni oparte jedynie na niewymagającym pozwolenia montażu jej elementów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane