statystyki

Dodatkowe stanowisko w myjni wymaga pozwolenia

autor: Leszek Jaworski13.12.2019, 18:00
Samochód, myjnia, mycie samochodu

Jak wskazał NSA w wyroku z 15 października 2019 r. (sygn. akt II OSK 2876/17) samochodowa myjnia bezdotykowa jest obiektem budowlanym, choć nie została wprost zdefiniowana w przepisach prawa budowlanego, jak wiele innych obiektów.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem dwustanowiskowej myjni bezdotykowej, wzniesionej na podstawie pozwolenia na budowę. Zgłosiłem montaż dodatkowego stanowiska. Prezydent miasta uważa, że muszę mieć na nie pozwolenie budowlane. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, gdyż w przypadku montażu urządzeń o wysokości do 3 m na obiektach budowlanych nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ale zgłoszenie. Czy mam rację?

Nie, na montaż dodatkowego stanowiska myjni samochodowej właściciel powinien mieć pozwolenie na budowę. W opisanych przez czytelnika okolicznościach mamy do czynienia z rozbudową obiektu budowlanego, tj. myjni samochodowej, a takie działanie – stosownie do art. 28 ust. 1 prawa budowlanego (dalej: p.b.) – wymaga pozwolenia na budowę.

To prawda, że do stworzenia dodatkowego stanowiska wystarczy montaż kilku urządzeń. Jednak w orzecznictwie wskazuje się, że tego typu inwestycję należy traktować kompleksowo. Rozpatrywanie każdego wykonanego montażu oddzielnie prowadziłoby do ominięcia przepisów, bowiem inwestor mógłby powielać takie działanie w nieskończoność, tworząc nowe stanowiska myjni oparte jedynie na niewymagającym pozwolenia montażu jej elementów.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane