statystyki

Lepiej zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego niż latami walczyć o eksmisję

autor: Jakub Styczyński10.12.2019, 11:30; Aktualizacja: 10.12.2019, 11:30
Firma (tj. osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną) może wybrać formę podpisania umowy z lokatorem. Może zatem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego, może również podpisać umowę cywilnoprawną.

Firma (tj. osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną) może wybrać formę podpisania umowy z lokatorem. Może zatem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego, może również podpisać umowę cywilnoprawną.źródło: ShutterStock

Prowadzę hurtownię wyrobów ze szkła i w firmowym budynku mam lokal mieszkalny. Postanowiłem go wynająć. Zastanawiam się, czy powinienem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego, czy też umowę cywilnoprawną? A przede wszystkim chciałbym wiedzieć, która forma będzie dla mnie korzystniejsza w sytuacji, gdybym z powodu niepłacenia czynszu przez lokatora chciał wypowiedzieć mu umowę, ale ten nie chciał się wyprowadzić? Jak wyglądałaby w obu przypadkach różnica w sposobie eksmisji lokatora?

Firma (tj. osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną) może wybrać formę podpisania umowy z lokatorem. Może zatem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego (art. 19f ustawy o ochronie praw lokatorów; dalej: u.o.p.l.), może również podpisać umowę cywilnoprawną. Z punktu widzenia czytelnika korzystniejsze będzie zawarcie pierwszego typu umowy.

Niełatwo się pozbyć chronionego lokatora

Zawarcie umowy cywilnoprawnej może utrudnić, a przede wszystkim znacząco wydłużyć usunięcie lokatora. W sytuacji gdy nie chce on opróżnić mieszkania, należy wnieść do sądu powództwo o opróżnienie mieszkania. Sąd ma obowiązek ustalić, czy lokatorowi należy przyznać uprawnienie do lokalu socjalnego. Taki lokal może przysługiwać:

  • kobietom w ciąży;
  • małoletnim;
  • osobom niepełnosprawnym w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub ubezwłasnowolnionym oraz osobom sprawującym nad nim opiekę i wspólnie z nim zamieszkałym;
  • obłożnie chorym;
  • emerytom lub rencistom spełniającym kryterium do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej;
  • osobom posiadającym status bezrobotnego;
  • osobom spełniającym przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.

Jak mówi nam Katarzyna Ulejczyk, adwokat w kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński i Wspólnicy sp. k., w przypadku wynajmowania przez takie osoby lokali prywatnych sąd nie ma obowiązku orzec dla nich prawa do lokalu socjalnego, jednak w praktyce często to robi. – Konsekwencją orzeczenia o prawie do lokalu socjalnego jest nakazanie w treści wyroku wstrzymania wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu. Jest to o tyle kłopotliwe, że po kwietniowej nowelizacji przepisów gmina nie ma już ustawowego terminu na złożenie przedmiotowej oferty – mówi mec. Katarzyna Ulejczyk. W przypadku braku orzeczenia o prawie do lokalu socjalnego lokator ma zaś prawo do wniesienia apelacji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane