statystyki

Lepiej zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego niż latami walczyć o eksmisję

autor: Jakub Styczyński10.12.2019, 11:30; Aktualizacja: 10.12.2019, 11:30
Firma (tj. osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną) może wybrać formę podpisania umowy z lokatorem. Może zatem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego, może również podpisać umowę cywilnoprawną.

Firma (tj. osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną) może wybrać formę podpisania umowy z lokatorem. Może zatem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego, może również podpisać umowę cywilnoprawną.źródło: ShutterStock

Prowadzę hurtownię wyrobów ze szkła i w firmowym budynku mam lokal mieszkalny. Postanowiłem go wynająć. Zastanawiam się, czy powinienem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego, czy też umowę cywilnoprawną? A przede wszystkim chciałbym wiedzieć, która forma będzie dla mnie korzystniejsza w sytuacji, gdybym z powodu niepłacenia czynszu przez lokatora chciał wypowiedzieć mu umowę, ale ten nie chciał się wyprowadzić? Jak wyglądałaby w obu przypadkach różnica w sposobie eksmisji lokatora?

Firma (tj. osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną) może wybrać formę podpisania umowy z lokatorem. Może zatem zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego (art. 19f ustawy o ochronie praw lokatorów; dalej: u.o.p.l.), może również podpisać umowę cywilnoprawną. Z punktu widzenia czytelnika korzystniejsze będzie zawarcie pierwszego typu umowy.

Niełatwo się pozbyć chronionego lokatora

Zawarcie umowy cywilnoprawnej może utrudnić, a przede wszystkim znacząco wydłużyć usunięcie lokatora. W sytuacji gdy nie chce on opróżnić mieszkania, należy wnieść do sądu powództwo o opróżnienie mieszkania. Sąd ma obowiązek ustalić, czy lokatorowi należy przyznać uprawnienie do lokalu socjalnego. Taki lokal może przysługiwać:

  • kobietom w ciąży;
  • małoletnim;
  • osobom niepełnosprawnym w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub ubezwłasnowolnionym oraz osobom sprawującym nad nim opiekę i wspólnie z nim zamieszkałym;
  • obłożnie chorym;
  • emerytom lub rencistom spełniającym kryterium do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej;
  • osobom posiadającym status bezrobotnego;
  • osobom spełniającym przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały.

Jak mówi nam Katarzyna Ulejczyk, adwokat w kancelarii BCLA Bisiorek, Cieśliński i Wspólnicy sp. k., w przypadku wynajmowania przez takie osoby lokali prywatnych sąd nie ma obowiązku orzec dla nich prawa do lokalu socjalnego, jednak w praktyce często to robi. – Konsekwencją orzeczenia o prawie do lokalu socjalnego jest nakazanie w treści wyroku wstrzymania wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu. Jest to o tyle kłopotliwe, że po kwietniowej nowelizacji przepisów gmina nie ma już ustawowego terminu na złożenie przedmiotowej oferty – mówi mec. Katarzyna Ulejczyk. W przypadku braku orzeczenia o prawie do lokalu socjalnego lokator ma zaś prawo do wniesienia apelacji.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane