statystyki

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Kto pierwszy zapewni pierwszeństwo pieszemu?

autor: Piotr Szymaniak10.12.2019, 08:58; Aktualizacja: 10.12.2019, 08:59
piesi- znak drogowy

Projektodawcy chcą, aby nowa ustawa zawierała maksymalnie długie vacatio legis, tak aby po jej uchwaleniu był czas na przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę kampanii informacyjnych. Według projektu nowe regulacje miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.źródło: ShutterStock

Skoro premier zapowiedział w expose wprowadzenie przepisów chroniących pieszego, posłowie Platformy Obywatelskiej wyciągnęli z szuflady swój stary projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, przyznający pierwszeństwo „pieszemu oczekującemu” na wejście na pasy. Został on już skierowany do pierwszego czytania w komisji infrastruktury.

Projekt jest w zasadzie tożsamy z ustawą, która pod koniec 2015 r. została uchwalona przez Sejm, ale odrzucona przez Senat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1990 ze zm.) pieszy ma pierwszeństwo, kiedy już znajduje się na pasach. W myśl propozycji PO pierwszeństwo przed pojazdem będzie miała także osoba oczekująca na możliwość wejścia na zebrę. Jednak ta zasada nie będzie obowiązywała na torowisku tramwajowym. Z uwagi to, że droga hamowania jadącego składu, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, jest dłuższa niż w przypadku samochodów, pojazdy szynowe nadal będą miały pierwszeństwo przed pieszymi. Jednak zbliżając się do przejścia, motorniczy będzie musiał zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa komuś, kto już znajduje się na pasach.

Z drugiej strony nie będzie to bezwzględne pierwszeństwo. Zgodnie z projektowanym art. 13 ust. 1b przed wejściem na przejście pieszy będzie obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa. Zostanie też utrzymany kategoryczny zakaz wejścia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane