statystyki

PG przyznaje: Część nowelizacji kodeksu karnego niezgodna z konstytucją

autor: Piotr Szymaniak14.11.2019, 07:47; Aktualizacja: 14.11.2019, 07:47
Nowela została w błyskawicznym tempie przepchnięta przez obie izby parlamentu. To się jednak nie spodobało prezydentowi, który w dużej mierze właśnie z tego powodu, zdecydował o skierowaniu jej przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela została w błyskawicznym tempie przepchnięta przez obie izby parlamentu. To się jednak nie spodobało prezydentowi, który w dużej mierze właśnie z tego powodu, zdecydował o skierowaniu jej przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego.źródło: ShutterStock

Reforma kodeksu karnego to jedna z nielicznych dużych zmian minionej kadencji, której nie udało się przeforsować ministrowi sprawiedliwości. Nowela została w błyskawicznym tempie przepchnięta przez obie izby parlamentu. To się jednak nie spodobało prezydentowi, który w dużej mierze właśnie z tego powodu, zdecydował o skierowaniu jej przed podpisaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem głowy państwa tryb postępowania z ustawą był sprzeczny z konstytucyjnymi standardami procesu legislacyjnego. W szczególności nie zachowano minimalnych terminów, jakie w odniesieniu do ustaw rangi kodeksowej są wymagane na przeprowadzenia poszczególnych czytań projektu w Sejmie. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uznał, że ustawa zmieniająca aż jedną trzecią kodeksu karnego nie jest ustawą kodeksową. Poza tym, kiedy ustawa trafiła do Senatu, ten wprowadził do niej poprawki wykraczające poza zakres przedłożenia. Wreszcie prezydent zwrócił uwagę na wątpliwości dotyczące wprowadzonego przez nowelę pojęcia „organizacji krajowej”, której członek miał być według kodeksu karnego „osobą pełniącą funkcję publiczną”. Takie pojęcie nie jest zdefiniowane na gruncie kodeksu karnego, a od uznania, czy dana osoba pełni funkcję publiczną czy nie, zależy zakres odpowiedzialności karnej za niektóre czyny zabronione.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane