statystyki

Nie zapłaciłeś kary za brak opłaty w strefie parkowania? Sprawa nie musi się przedawnić w ciągu pięciu lat

autor: Leszek Jaworski15.11.2019, 20:00
Zarówno opłata za postój w strefie płatnego parkowania, jak i opłata dodatkowa za nieuiszczenie opłaty za parkowanie są należnościami o charakterze publicznym. Przy czym nie jest wymagane konkretyzowanie obowiązku ich zapłacenia w drodze indywidualnego aktu administracyjnego.

Zarówno opłata za postój w strefie płatnego parkowania, jak i opłata dodatkowa za nieuiszczenie opłaty za parkowanie są należnościami o charakterze publicznym. Przy czym nie jest wymagane konkretyzowanie obowiązku ich zapłacenia w drodze indywidualnego aktu administracyjnego.źródło: ShutterStock

Zastosowanie środka egzekucyjnego i powiadomienie o tym podatnika przerywa termin przedawnienia zaległości z tytułu nieuiszczonego mandatu. Tak wynika z niedawnego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Od wielu lat trwają spory, czy okres przedawnienia zaległości z tytułu opłat dodatkowych (za nieuiszczenie opłat w strefie parkowania) ulega przerwaniu lub zawieszeniu. Wątpliwości wynikają z tego, że art. 40d pkt 3 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2068; ost.zm. Dz.U z 2019 r. poz. 2020; dalej: u.d.p.) mówi tylko, że zobowiązanie to przedawnia się po pięciu latach. Regulacja ta nie wprowadza ani wprost, ani przez odesłanie do innych ustaw możliwości przerwania lub zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Tymczasem rozstrzygnięcie tego dylematu ma praktyczne przełożenie na egzekucję należności. Gminom, co zrozumiałe, zależy na szybkim ściągnięciu pieniędzy od kierowców. Jednak zanim do tego dojdzie, zobowiązanie może ulec przedawnieniu. Czy wszczęcie egzekucji wydłuża ten okres? Od wielu lat przeważa pogląd, że wolą ustawodawcy było określenie jednego, niepodlegającego wydłużeniu, pięcioletniego terminu przedawnienia obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej. [ramka 1] Od tej linii orzeczniczej odszedł NSA w wyroku z 17 października 2019 r. (sygn. akt I GSK 687/19).

Ramka 1

Opłaty i sankcje

Pięcioletni okres przedawnienia, o którym mowa w art. 40d pkt 3 ustawy o drogach publicznych, dotyczy:


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • R. Ch. (2019-11-16 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny sposób wyłudzenia kasy od ludzi a potem go zlikwidują tak jak OFE a kasa przepadnie. Gorzej jak za komuny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane