statystyki

Wspólnota nie może pozbawić właściciela lokalu prawa do parkingu

autor: Marcin Nagórek12.07.2019, 17:00; Aktualizacja: 12.07.2019, 17:12
Niezamieszkiwanie w lokalu nie może ograniczać praw właściciela przyznanych mu z mocy samej ustawy. Finalnie sąd uznał, że uchwała wspólnoty zasługuje na uchylenie.

Niezamieszkiwanie w lokalu nie może ograniczać praw właściciela przyznanych mu z mocy samej ustawy. Finalnie sąd uznał, że uchwała wspólnoty zasługuje na uchylenie.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem lokalu w budynku wielorodzinnym. Nie mieszkam w nim, ale prowadzę działalność gospodarczą. Problem w tym, że wspólnota podjęła uchwałę w sprawie parkingu na wspólnym terenie, zgodnie z którą mogą z niego skorzystać tylko osoby mieszkające w budynku. Czy pozbawienie właściciela prawa do korzystania z nieruchomości jest zgodne z prawem? Czy można podważyć uchwałę?

Tak, w opisywanym przypadku istnieją podstawy do zaskarżenia uchwały wspólnoty. Z art. 25 ust. 1 i 1a ustawy o własności lokali wynika, że właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Warto w tym miejscu odnotować wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 19 września 2018 r., sygn. akt I ACa 204/18, który trafnie oddaje istotę zaskarżania takich uchwał. W orzeczeniu tym wskazano, że dla przyjęcia, iż istnieją przesłanki do uchylenia danej uchwały, musi istnieć co najmniej znaczna dysproporcja między potrzebą ochrony interesu określonego właściciela a ochroną interesu wyrażonego podjętą uchwałą. Spór wówczas sprowadza się do rozstrzygnięcia konfliktu między dobrem wspólnoty a dobrem jej indywidualnego członka. Podkreślić też trzeba, że w trybie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali ochronie podlega nie każdy interes właścicieli lokali, ale jedynie interes godny takiej ochrony w konfrontacji z interesami pozostałych właścicieli.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Aaa(2019-07-12 18:29) Zgłoś naruszenie 04

    Jeżeli ma mieszkanie i w nim prowadzi działalność to nie mogą korzystać z miejsca jego klienci. I nie może prowadzić działalności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane