statystyki

TSUE zdecyduje o ochronie przy wizie krajowej

autor: Paulina Szewioła13.11.2019, 08:03; Aktualizacja: 13.11.2019, 08:03
Czy osobie, której odmówiono przyznania wizy krajowej, przysługuje odwołanie do sądu?

Czy osobie, której odmówiono przyznania wizy krajowej, przysługuje odwołanie do sądu?źródło: ShutterStock

Czy osobie, której odmówiono przyznania wizy krajowej, przysługuje odwołanie do sądu? Takie pytanie prejudycjalne skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczy mężczyzny, który wystąpił do polskiego konsula o wydanie wizy krajowej, bo chciał podjąć w naszym kraju dwuletnie studia drugiego stopnia. Wiza krajowa uprawnia do wjazdu i ciągłego pobytu w Polsce (lub kilku pobytów następujących po sobie), trwających łącznie dłużej niż trzy miesiące. Okres ważności wizy krajowej nie może przekroczyć roku.

Urzędnik odmówił, a konsul podtrzymał wcześniejszą decyzję po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Skarżący złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W odpowiedzi konsul wniósł o jej odrzucenie z uwagi na brak właściwości sądu administracyjnego. WSA zgodził się z nim i skargę odrzucił. Mężczyzna zaskarżył postanowienie sądu I instancji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W odpowiedzi na skargę kasacyjną konsul ponownie wniósł o jej oddalenie. NSA zdecydował zadać TSUE pytanie prejudycjalne w tej sprawie.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane