statystyki

Kontrowersje wobec mandatu europosłów

autor: Piotr Szymaniak13.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:50
Parlament Europejski

Parlament Europejskiźródło: ShutterStock

Rzecznik generalny TSUE wydał opinię w sprawie Oriola Junquerasa, katalońskiego polityka wybranego do Parlamentu Europejskiego, co potwierdziła hiszpańska centralna komisja wyborcza.

By zgodnie z tamtejszymi przepisami uzyskać mandat europosła, trzeba złożyć przysięgę na wierność hiszpańskiej konstytucji. Jednak Junqueras od 2017 r. przebywał w areszcie tymczasowym za zorganizowanie referendum niepodległościowego, a tamtejszy Sąd Najwyższy nie wyraził zgody na opuszczenie go w celu złożenia ślubowania. Co więcej, 14 października br. polityk został skazany na 13 lat więzienia i na ten czas pozbawiony praw publicznych. Powstała wątpliwość, czy w tych okolicznościach Junquerasa, chroni – tak jak wszystkich pozostałych europosłów – immunitet, a jeśli tak, to od kiedy.

Zdaniem Macieja Szpunara, rzecznika TSUE mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony od późniejszego dopełnienia jakiejkolwiek formalności.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane