statystyki

Kontrowersje wobec mandatu europosłów

autor: Piotr Szymaniak13.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 13.11.2019, 07:50
Parlament Europejski

Parlament Europejskiźródło: ShutterStock

Rzecznik generalny TSUE wydał opinię w sprawie Oriola Junquerasa, katalońskiego polityka wybranego do Parlamentu Europejskiego, co potwierdziła hiszpańska centralna komisja wyborcza.

By zgodnie z tamtejszymi przepisami uzyskać mandat europosła, trzeba złożyć przysięgę na wierność hiszpańskiej konstytucji. Jednak Junqueras od 2017 r. przebywał w areszcie tymczasowym za zorganizowanie referendum niepodległościowego, a tamtejszy Sąd Najwyższy nie wyraził zgody na opuszczenie go w celu złożenia ślubowania. Co więcej, 14 października br. polityk został skazany na 13 lat więzienia i na ten czas pozbawiony praw publicznych. Powstała wątpliwość, czy w tych okolicznościach Junquerasa, chroni – tak jak wszystkich pozostałych europosłów – immunitet, a jeśli tak, to od kiedy.

Zdaniem Macieja Szpunara, rzecznika TSUE mandat parlamentarny posłów europejskich wynika jedynie z głosu wyborców i nie może być uzależniony od późniejszego dopełnienia jakiejkolwiek formalności.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane