Prawnicy nie uciekną od nowych technologii – pełna transformacja cyfrowa kancelarii to konieczność. Do tego specjalizacja, bo czasy profilu ogólnego nieubłaganie się kończą. Wreszcie – systematyczne badanie oczekiwań i poziomu satysfakcji klienta oraz wzmocnienie komunikacji z nim.
To tylko część wniosków ze „Strategii konkurowania indywidualnych kancelarii radców prawnych” – opracowania Krajowej Rady Radców Prawnych, które dziś zostanie upublicznione. Jak podkreśla Maciej Bobrowicz, prezes KRRP, ma ono dostarczyć członkom samorządu zawodowego kompleksowej wiedzy o sytuacji i trendach w branży, ale przede wszystkim wskazówek i inspiracji na przyszłość. Jego adresaci? Kancelarie zatrudniające do pięciu prawników. Bo obecnie w takim modelu działa większość radców prawnych.
– Rynek jest nieubłagany. Można udawać, że prawnicy ze sobą nie konkurują, bo i z takimi głosami się spotkałem. Ale można też starać się zrozumieć zachodzące w otoczeniu zmiany, przewidywać kolejne i postępować proaktywnie, a nie reaktywnie – tłumaczy mec. Bobrowicz. – Albo ktoś wsiada do tego pociągu, albo zostaje na przystanku. Ze wszystkimi tego konsekwencjami – dodaje obrazowo.