statystyki

Czy radcy można wypowiedzieć angaż za brak dbałości

autor: Anna Borysewicz17.10.2019, 01:36; Aktualizacja: 17.10.2019, 11:45
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z radcą prawnym z powodu nienależytego wykonywania przez niego obowiązków wynikających z ustawy o radcach prawnych może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (dalej: OIRP).

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z radcą prawnym z powodu nienależytego wykonywania przez niego obowiązków wynikających z ustawy o radcach prawnych może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (dalej: OIRP).źródło: ShutterStock

Radca prawny, zatrudniony na czas nieokreślony w jednym z urzędów miasta, przed wyjazdem na urlop pozostawił 10 niezałatwionych wniosków o wydanie opinii prawnych dla poszczególnych komórek organizacyjnych urzędu. Czy można wypowiedzieć mu angaż, powołując się na brak należytej dbałości przy wykonywaniu obowiązków służbowych?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z radcą prawnym z powodu nienależytego wykonywania przez niego obowiązków wynikających z ustawy o radcach prawnych może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (dalej: OIRP). Opinia ta powinna być przesłana pracodawcy w terminie 14 dni od daty otrzymania od niej zawiadomienia o zamiarze zakończenia współpracy w ww. trybie.

Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Nie musi mieć zatem szczególnej wagi czy doniosłości. Przy tym podstawą do wypowiedzenia angażu każdemu podwładnemu, w tym radcy prawnemu, może być brak dbałości przy realizacji obowiązków służbowych. Tak też uznał Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 5 marca 2015 r., sygn. akt III PK 109/14.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane