statystyki

Czy radcy można wypowiedzieć angaż za brak dbałości

autor: Anna Borysewicz17.10.2019, 01:36; Aktualizacja: 17.10.2019, 11:45
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z radcą prawnym z powodu nienależytego wykonywania przez niego obowiązków wynikających z ustawy o radcach prawnych może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (dalej: OIRP).

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z radcą prawnym z powodu nienależytego wykonywania przez niego obowiązków wynikających z ustawy o radcach prawnych może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (dalej: OIRP).źródło: ShutterStock

Radca prawny, zatrudniony na czas nieokreślony w jednym z urzędów miasta, przed wyjazdem na urlop pozostawił 10 niezałatwionych wniosków o wydanie opinii prawnych dla poszczególnych komórek organizacyjnych urzędu. Czy można wypowiedzieć mu angaż, powołując się na brak należytej dbałości przy wykonywaniu obowiązków służbowych?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z radcą prawnym z powodu nienależytego wykonywania przez niego obowiązków wynikających z ustawy o radcach prawnych może nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii rady okręgowej izby radców prawnych (dalej: OIRP). Opinia ta powinna być przesłana pracodawcy w terminie 14 dni od daty otrzymania od niej zawiadomienia o zamiarze zakończenia współpracy w ww. trybie.

Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi zwykły sposób rozwiązania bezterminowego stosunku pracy. Nie musi mieć zatem szczególnej wagi czy doniosłości. Przy tym podstawą do wypowiedzenia angażu każdemu podwładnemu, w tym radcy prawnemu, może być brak dbałości przy realizacji obowiązków służbowych. Tak też uznał Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 5 marca 2015 r., sygn. akt III PK 109/14.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane