statystyki

Dudka: Nowelizacja KPK pisana „pod prokuratorów” [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak15.10.2019, 13:24; Aktualizacja: 15.10.2019, 13:24
Kajdanki. Prawo. Młotek sędziowski. Zatrzymanie. Prawo do obrony

Kajdanki. Prawo. Młotek sędziowski. Zatrzymanie. Prawo do obronyźródło: ShutterStock

Katarzyna Dudka: Przepis pozwalający na oddalenie wniosku dowodowego złożonego po zakreślonym przez organ procesowy terminie, o którym strona składająca wniosek została zawiadomiona, można określić mianem rewolucji w procesie karnym. Rewolucji, która nie powinna mieć miejsca.

Weszła właśnie w życie część nowelizacji kodeksu postępowania karnego uważanej za „rewolucyjną” zmianę k.p.k. Choć wiele zaproponowanych zmian ma raczej charakter likwidacji drobnych absurdów czy punktowych usprawnień, to jednak rozwiązanie w postaci wprowadzenia prekluzji dowodowej jest dużą zmianą. Podobnie jak w postępowaniu cywilnym, sąd będzie mógł nie uwzględniać niektórych wniosków dowodowych, jeśli zostaną zgłoszone zbyt późno. Na ile to rozwiązanie doprowadzi do usprawnienia postępowań, a na ile ewentualne przyspieszenia odbędą się ze szkodą dla zasady prawdy materialnej?

Zanim odpowiem na pytanie o prekluzję dowodową, muszę tytułem wprowadzenia wskazać na dwie kwestie. Pierwsza odnosi się do znaczenia naczelnych zasad procesu karnego i ich roli dla procedury stanowienia i stosowania prawa. Druga dotyczy znaczenia zasady prawdy w procesie karnym na tle innych zasad procesowych. Te naczelne zasady wyznaczają model procesu. Określają, w jaki sposób ustawodawca ma kształtować poszczególne instytucje procesowe, wyznaczają nieprzekraczalne granice, w ramach których mogą funkcjonować organy stosujące prawo. W tradycji prawa karnego procesowego jeszcze do niedawna było jasne, że prymat pośród wszystkich zasad dzierży zasada prawdy, zwana także zasadą prawdy materialnej. To jej realizacji były podporządkowane inne zasady procesowe. Jednak w ostatnich latach śmiało można powiedzieć, że przestała ona być zasadą wiodącą, stała się jedną z wielu w systemie naczelnych zasad procesu karnego. Wynika to m.in. z rozbudowania instytucji konsensualnego orzekania poza rozprawą, a także poszerzenia oportunizmu.

Mówię o tym dlatego, że zmiana perspektywy patrzenia na zasadę prawdy zmusza jednocześnie do innego spojrzenia na wprowadzenie do procesu karnego nieznanej dotąd prekluzji dowodowej. Nowo wprowadzony art. 170 par. 1 pkt 6 k.p.k. pozwala na oddalenie wniosku dowodowego złożonego po zakreślonym przez organ procesowy terminie, o którym strona składająca wniosek została zawiadomiona. Można ten przepis określić mianem rewolucji w procesie karnym, rewolucji, która nie powinna mieć miejsca.

Dlaczego?


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane