statystyki

Organizacje na rzecz dobrego prawa: Ustawy przyjmowane są bez dobrego uzasadnienia

autor: Patryk Słowik09.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 09.10.2019, 07:54
Dzięki wprowadzeniu postulowanej przez przedsiębiorców zmiany udałoby się również lepiej ustalać, który parlamentarzysta odpowiadał za przedłożenie danej poprawki.

Dzięki wprowadzeniu postulowanej przez przedsiębiorców zmiany udałoby się również lepiej ustalać, który parlamentarzysta odpowiadał za przedłożenie danej poprawki.źródło: ShutterStock

Bezwzględnie należy wprowadzić obowiązek uzasadniania i publikowania pisemnych uzasadnień do poprawek do projektów ustaw zgłaszanych w toku prac parlamentarnych. To jeden z głównych postulatów Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Organizacje te opublikowały właśnie swoje rekomendacje na rzecz dobrego prawa.

Dziś projekty ustaw wpływające do parlamentu dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy – najczęściej to projekty rządowe – to dokumenty, w których posłowie i senatorowie boją się zmienić choćby źle postawiony przecinek. Obawy zazwyczaj związane są z tym, iż politycy nie wiedzą, czy wprowadzona korekta nie zmieni merytorycznej części przepisów. Drugi rodzaj – to z kolei najczęściej przedłożenia poselskie – to projekty, które w toku prac parlamentarnych są wywracane do góry nogami. Przykładowo w niedawnym projekcie nowelizacji prawa o prokuraturze posłowie, wskutek swej aktywności, nie zmieniali żadnego przepisu tej ustawy, za to całkowicie przebudowywali konstrukcję ustaw sądowniczych (o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów powszechnych). Podobnie było z kilkoma ustawami i nowelizacjami ustaw o Sądzie Najwyższym. Zmieniało się brzmienie projektowanych przepisów, lecz dołączone do projektu uzasadnienie pozostawało bez zmian.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane