statystyki

Prawo do bycia zapomnianym nie tylko w internecie. Czy można żądać usunięcia notatki służbowej?

autor: Sławomir Wikariak07.10.2019, 16:00
dane osobowe-personalne

Czy była policjantka ma prawo zażądać usunięcia ze swych akt notatki służbowej sprzed wielu lat? Rzecznik praw obywatelskich prosi o przeanalizowanie tego problemu przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.źródło: ShutterStock

Czy była policjantka ma prawo zażądać usunięcia ze swych akt notatki służbowej sprzed wielu lat? Rzecznik praw obywatelskich prosi o przeanalizowanie tego problemu przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

O prawie do bycia zapomnianym najczęściej wspomina się w kontekście internetu, zwłaszcza zaś wyszukiwarki Google. Tymczasem art. 17 ust. 1 RODO pozwala żądać usunięcia dowolnych danych osobowych. Jednym z powodów takiego żądania może być to, że informacje nie są już niezbędne do celów, w których zostały zebrane.

Właśnie na ten przepis powołała się była funkcjonariuszka policji, która wniosła o usunięcie pewnych dokumentów z jej akt osobowych. Chodzi o notatkę służbową z 1992 r., która była podstawą przeniesienia jej do innej jednostki policji. Kobieta uważa, że skoro od dawna nie pracuje już w policji, a samo przeniesienie z jednej jednostki do drugiej nastąpiło już lata temu, to przetwarzanie danych nie jest już niezbędne do celów, dla których je zebrano.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane