statystyki

Asystent odciąży sędziego. Na papierze

autor: Piotr Szymaniak08.10.2019, 07:50; Aktualizacja: 08.10.2019, 07:56
Asystent będzie mógł wydać zarządzenie z zakresu czynności przewodniczącego, z wyjątkiem tego o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu czy apelacji.

Asystent będzie mógł wydać zarządzenie z zakresu czynności przewodniczącego, z wyjątkiem tego o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu czy apelacji.źródło: ShutterStock

Zarządzenie wzywające do usunięcia braków formalnych (np. brak podpisu, pełnomocnictwa, niezbędnego załącznika etc.) czy fiskalnych (brak opłaty lub wniesienie jej w niepełnej wysokości) będzie mógł wydać asystent sędziego.

Takie zmiany przynosi art. 47 2 kodeksu postępowania cywilnego, który wchodzi dziś w życie (wraz z nowelizacją prawa upadłościowego i innych ustaw; Dz.U. z 2019 r. poz. 1802).

Zgodnie z par. 1 tego przepisu asystent będzie mógł wydać zarządzenie z zakresu czynności przewodniczącego, z wyjątkiem tego o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu czy apelacji. W każdym przypadku przewodniczący może uchylić lub zmienić decyzję asystenta.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane