statystyki

Asystent odciąży sędziego. Na papierze

autor: Piotr Szymaniak08.10.2019, 07:50; Aktualizacja: 08.10.2019, 07:56
Asystent będzie mógł wydać zarządzenie z zakresu czynności przewodniczącego, z wyjątkiem tego o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu czy apelacji.

Asystent będzie mógł wydać zarządzenie z zakresu czynności przewodniczącego, z wyjątkiem tego o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu czy apelacji.źródło: ShutterStock

Zarządzenie wzywające do usunięcia braków formalnych (np. brak podpisu, pełnomocnictwa, niezbędnego załącznika etc.) czy fiskalnych (brak opłaty lub wniesienie jej w niepełnej wysokości) będzie mógł wydać asystent sędziego.

Takie zmiany przynosi art. 47 2 kodeksu postępowania cywilnego, który wchodzi dziś w życie (wraz z nowelizacją prawa upadłościowego i innych ustaw; Dz.U. z 2019 r. poz. 1802).

Zgodnie z par. 1 tego przepisu asystent będzie mógł wydać zarządzenie z zakresu czynności przewodniczącego, z wyjątkiem tego o zwrocie pisma procesowego, w tym pozwu czy apelacji. W każdym przypadku przewodniczący może uchylić lub zmienić decyzję asystenta.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane