statystyki

O licytacji komorniczej poinformuje tylko komornik

autor: dr Zuzanna Łaganowska01.10.2019, 10:44; Aktualizacja: 01.10.2019, 10:44
Prezes UODO uznał, że podanie w obwieszczeniu spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej danych zanimizowanych dłużnika też będzie naruszeniem RODO. Powód? W małych środowiskach z łatwością można ustalić, o kogo chodzi.

Prezes UODO uznał, że podanie w obwieszczeniu spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej danych zanimizowanych dłużnika też będzie naruszeniem RODO. Powód? W małych środowiskach z łatwością można ustalić, o kogo chodzi.źródło: ShutterStock

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą wywieszać informacji o licytacjach komorniczych. Nie ma podstaw prawnych do takich obwieszczeń. Priorytetem jest ochrona danych osobowych dłużnika wynikająca z RODO – twierdzi prezes UODO.

Spółdzielnia nie ma prawa upubliczniać na drzwiach wejściowych do klatek schodowych obwieszczenia o licytacji komorniczej nieruchomości, które zawiera dane osobowe dłużnika – wynika m.in. ze stanowiska UODO, które zostało opublikowane we wrześniowym numerze „Newsletter UODO dla inspektorów ochrony danych”.

Jak poinformowano, do spółdzielni, która w ten sposób postąpiła, prezes UODO skierował wystąpienie, w którym wskazał, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i jednocześnie zwrócił się o podjęcie działań mających na celu, m.in. niedopuszczenie do podobnych sytuacji w przyszłości. Według prezesa UODO publikacja informacji o licytacji poprzez wywieszenie jej na ogólnodostępnej klatce schodowej, a więc w przestrzeni publicznej, gdzie istnieje możliwość zapoznania się z nią przez wiele osób, może stanowić naruszenie dóbr osobistych dłużnika. Jest zatem niezgodna z RODO. Takie działanie naraża też dłużnika i jego rodzinę na szykany i agresywne zachowania ze strony mieszkańców osiedla.

Fragment stanowiska prezesa UODO opublikowanego w „Newsletterze dla inspektorów ochrony danych” nr 6 z września 2019 r.

(…) Kwestia doręczania i upubliczniania obwieszczenia o licytacji została uregulowana w art. 954 i 955 Kodeksu postępowania cywilnego. (…) Z przywołanych przepisów nie wynika, by spółdzielnia miała obowiązek bądź uprawnienie do upublicznienia obwieszczenia o licytacji lokalu, wchodzącego w skład jej zasobów. Przepisy te jednoznacznie określają miejsca, w jakich obwieszczenie jest ogłaszane – nie wymieniono wśród nich budynków należących do stron czy uczestników postępowania egzekucyjnego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane