statystyki

Francja wdraża dyrektywę o prawach autorskich, Google ją obchodzi

autor: Elżbieta Rutkowska30.09.2019, 11:24; Aktualizacja: 30.09.2019, 11:25
Znak prawa autorskiego

Skuteczne wprowadzenie prawa autorskiego wymaga determinacji wydawców, instytucji unijnych i rządów państw europejskich.źródło: ShutterStock

Skuteczne wprowadzenie prawa autorskiego wymaga determinacji wydawców, instytucji unijnych i rządów państw europejskich.

Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym daje wydawcom prasowym możliwość pobierania opłat za ich treści wykorzystywane przez platformy internetowe. Konkretne narzędzia do egzekwowania praw twórców wobec internetowych gigantów przyniosą ustawy implementujące dyrektywę w każdym z 28 państw Wspólnoty.

Jako pierwsza, i na razie jedyna, wprowadza je Francja. Nowelizacja ustawy o prawach autorskich zacznie tam obowiązywać 24 października. Google nie zamierza jednak płacić za pracę redakcji. Koncern ogłosił, że gdy nowe przepisy wejdą w życie, w wyświetlanych we Francji wynikach wyszukiwania zostawi tylko to, co może pokazać bezpłatnie, czyli właściwie same nagłówki. Znikną natomiast zajawki, czyli krótkie fragmenty tekstów (snippety) oraz zdjęcia – chyba że wydawcy zgodzą się je udostępniać za darmo.

Przewidywalnym skutkiem tego posunięcia będzie mniejsza liczba przekierowań z Google’a. Gigant podkreśla, że za ekspozycję tytułów w kioskach trzeba płacić, a on „zapewnia te korzyści bezpłatnie”, przekierowując do wydawców w Europie ponad 3 tys. odwiedzin na sekundę. Przywołuje też badanie Deloitte’a, z którego wynika, że każde przesłane z Google’a kliknięcie to dla dużego wydawcy szansa na zarobienie 4–6 eurocentów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Anty-monopol(2019-09-30 15:53) Zgłoś naruszenie 31

    to powstaną wyszukiwarki, które będą płacić autorom, a internauci będą się przenosić na e wyszukiwarki, Proste.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane