statystyki

RPO: Nie ma zakazu publikacji list poparcia do KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.09.2019, 07:30; Aktualizacja: 24.09.2019, 11:42
Adam Bodnar

Adam Bodnarźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Trybunał Konstytucyjny nie powinien badać przepisu mówiącego o sposobie postępowania z listami poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Sprawa trafiła do TK na skutek wniosku posłów PiS. Stało się to tuż po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że art. 11 c ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.) nie stoi na drodze ujawnienia list poparcia kandydatów do KRS (sygn. akt I OKS 4282/18). Zgodnie z tym przepisem zgłoszenia kandydatów do KRS są niezwłocznie przekazywane przez marszałka Sejmu posłom i podawane do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników. Wśród tych załączników natomiast znajdują się sporne listy poparcia. Po wyroku NSA posłowie PiS doszli więc do wniosku, że regulacja ta rozumiana w taki sposób, że nie daje ona podstaw do odmowy upublicznienia wykazu sędziów, którzy tych kandydatów poparli, jest sprzeczna z konstytucją. Wnioskodawcy argumentują m.in., że intencją ustawodawcy było to, żeby wykazy pozostały niejawne.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane