statystyki

RPO: Nie ma zakazu publikacji list poparcia do KRS

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.09.2019, 07:30; Aktualizacja: 24.09.2019, 11:42
Adam Bodnar

Adam Bodnarźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Trybunał Konstytucyjny nie powinien badać przepisu mówiącego o sposobie postępowania z listami poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Sprawa trafiła do TK na skutek wniosku posłów PiS. Stało się to tuż po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że art. 11 c ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.) nie stoi na drodze ujawnienia list poparcia kandydatów do KRS (sygn. akt I OKS 4282/18). Zgodnie z tym przepisem zgłoszenia kandydatów do KRS są niezwłocznie przekazywane przez marszałka Sejmu posłom i podawane do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników. Wśród tych załączników natomiast znajdują się sporne listy poparcia. Po wyroku NSA posłowie PiS doszli więc do wniosku, że regulacja ta rozumiana w taki sposób, że nie daje ona podstaw do odmowy upublicznienia wykazu sędziów, którzy tych kandydatów poparli, jest sprzeczna z konstytucją. Wnioskodawcy argumentują m.in., że intencją ustawodawcy było to, żeby wykazy pozostały niejawne.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane