statystyki

ETPC demaskuje państwo z tektury przy okazji sprawy Olewnika

autor: Dominika Bychawska--Siniarska17.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 17.09.2019, 10:50
Jak podsumował ETPC, w tym przypadku państwo polskie dopuściło się „skrajnych zaniedbań i braków w działaniu”.

Jak podsumował ETPC, w tym przypadku państwo polskie dopuściło się „skrajnych zaniedbań i braków w działaniu”.źródło: ShutterStock

Wypowiadając się niedawno na temat głośnej sprawy porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, Europejski Trybunał Praw Człowieka obnażył słabość naszego państwa i jego władz.

Tytułem przypomnienia dramatycznego tła sprawy: w 2001 r. 25-letni Krzysztof Olewnik został porwany. Był przetrzymywany i torturowany do 2003 r., a wreszcie zamordowany, mimo że rodzina zapłaciła okup. Negocjacje w sprawie uwolnienia mężczyzny trwały prawie cztery lata, podczas nich wymieniono szereg listów i odbyto kilkanaście rozmów telefonicznych z porywaczami. Ciało mężczyzny zostało odnalezione w 2005 r., po tym jak jeden ze świadków wskazał miejsce jego pochówku. Członkowie grupy przestępczej odpowiedzialnej za porwanie zostali skazani w 2010 r. (trzech z nich popełniło później samobójstwo w więzieniu). Wcześniej zeznali, że przetrzymywali Olewnika przyczepionego łańcuchami za ręce i szyję do ściany, bili go i głodzili.

Siostra i ojciec zamordowanego zdecydowali się wystąpić do ETPC (skarga nr 20147/15). Wskazali, że za śmierć mężczyzny odpowiedzialne są polskie władze, ponieważ nie przeprowadziły skutecznego dochodzenia w sprawie jego porwania i ostatecznie nie ochroniły jego życia, a także nie przeprowadziły skutecznego śledztwa dotyczącego zabójstwa. W skardze powołano się na art. 2 konwencji, który gwarantuje prawo do ochrony życia.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane