statystyki

Odrębne postępowanie: Czym będzie się charakteryzować to nowe postępowanie?

10.09.2019, 19:00
Nowe przepisy wyłączają też – co do zasady – zmianę powództwa, co obecnie jest możliwe, o ile nie wpływa na właściwość sądu. Czyli gdy okaże się w toku procesu, że przedsiębiorca powinien zmodyfikować powództwo, to nie będzie mógł tego zrobić.

Nowe przepisy wyłączają też – co do zasady – zmianę powództwa, co obecnie jest możliwe, o ile nie wpływa na właściwość sądu. Czyli gdy okaże się w toku procesu, że przedsiębiorca powinien zmodyfikować powództwo, to nie będzie mógł tego zrobić.źródło: ShutterStock

Przepisy o odrębnym postępowaniu w sprawach gospodarczych wejdą w życie 7 listopada 2019 r. Zawarte są w nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469). Czym będzie się charakteryzować to nowe postępowanie?

Przede wszystkim przedsiębiorca będący osobą fizyczną będzie miał prawo nie zgodzić się na procedowanie przez sąd zgodnie z przepisami o postępowaniu gospodarczym. Wtedy spór będzie prowadzony według zasad ogólnych. Ponadto w ramach postępowania gospodarczego nie można będzie wytaczać powództwa wzajemnego. Istotne jest również to, że w omawianym postępowaniu nie będą stosowane przepisy o obowiązkach sądu dotyczących m.in. zawiadamiania określonych osób, które powinny brać udział w danej sprawie. Czyli, jeśli – przykładowo – przedsiębiorca pozwie nie tego, kogo trzeba lub nie wszystkich, których powinien, to sąd nie pomoże mu skorygować pomyłki. W takiej sytuacji ten przedsiębiorca musi liczyć się z przegraną i koniecznością wnoszenia nowego powództwa.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane