statystyki

Adwokaci zachęcają do korzystania ze swoich usług

autor: Szymon Cydzik13.08.2019, 08:56; Aktualizacja: 13.08.2019, 08:57
12 sierpnia wystartowała kampania „Adwokat w każdym przypadku” organizowana przez Naczelną Radę Adwokacką. Ma ona zwiększyć świadomość prawną społeczeństwa i promować korzystanie z porad adwokatów przed podjęciem czynności prawnych.

12 sierpnia wystartowała kampania „Adwokat w każdym przypadku” organizowana przez Naczelną Radę Adwokacką. Ma ona zwiększyć świadomość prawną społeczeństwa i promować korzystanie z porad adwokatów przed podjęciem czynności prawnych.źródło: ShutterStock

12 sierpnia wystartowała kampania „Adwokat w każdym przypadku” organizowana przez Naczelną Radę Adwokacką. Ma ona zwiększyć świadomość prawną społeczeństwa i promować korzystanie z porad adwokatów przed podjęciem czynności prawnych.

Kampania potrwa do końca 2019 r., jest realizacją uchwały krajowego zjazdu adwokatury i była przygotowywana przez ostatnie sześć miesięcy. Poprzedziły ją badania przeprowadzone przez Kantar Public na zlecenie NRA. Wynika z nich, że aż 87 proc. Polaków nie widzi potrzeby korzystania z pomocy prawnej, a duża ich część nie wie, kiedy można się zwrócić po takie wsparcie.

– Dla większości Polaków adwokat jest ostatnią deską ratunku, a z jego usług korzystamy w ostatniej chwili, czyli na przykład wtedy, gdy otrzymujemy pozew sądowy – mówi adwokat Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej oraz koordynator kampanii. Jej twórcy stworzyli portal AdwokatwKazdymPrzypadku.pl. Pierwsze wpisy pochodzą z 28 lipca i dotyczą takich życiowych kwestii, jak np. sprawy rodzinne, pożyczki i kredyty, umowy z pracodawcą. W ramach kampanii pojawi się też seria spotów wideo z udziałem słynnego językoznawcy, prof. Jerzego Bralczyka. Nawiązując do tytułu kampanii, słowo „adwokat” zostanie w nich odmienione przez przypadki gramatyczne, aby kompleksowo przedstawić charakter pracy tej grupy. Spoty będą prezentowane cyklicznie głównie w mediach społecznościowych, przede wszystkim na stronie facebookowej NRA. Do współpracy zaangażowani zostaną także blogerzy i youtuberzy lifestyle’owi.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • specjalizacje zamiast korporacji(2019-08-13 10:58) Zgłoś naruszenie 103

  Prawo jest tak rozległą dziedziną, że nawet specjalizacja dotycząca jednej z większych dziedzin np. prawa cywilnego czy karnego często jest dalece niewystarczająca. A co dopiero mówić, jakby ktoś chciał udzielać pomocy prawnej z każdej dziedziny. Ciągłe zmiany w prawie. Nakładające się na nasz system prawo europejskie. Śledzenie trendów politycznych związanych z prawodawstwem. Śledzenie doktryn judykatury etc..etc.. W niektórych dziedzinach niezbędna jest również znajomość regulacji wewnątrzurzędowych. Cały system prawny wymaga głębokiej reformy, takiej jaką przeszły już prawie wszystkie dziedziny. Już się nie znajdzie elektronika od wszystkiego, informatyka od wszystkiego, lekarza od wszystkiego, matematyka od wszystkiego. Tak już się nie da. Pytanie jak długo będziemy tkwili w przypadku prawa w fikcji, że zamiast specjalizacji urządza się aplikacje ogólne.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Prawnik(2019-08-13 12:58) Zgłoś naruszenie 70

  Czyli reklama adwokatury w czystym wydaniu. Mogliby chociaż już nie udawać, że zakaz reklamy nadal istnieje i zmienić kodeks etyki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xyz(2019-08-13 14:30) Zgłoś naruszenie 11

  Ja mam do tego inny stosunek. Nie wchodzę w konflikt z prawem i sądy omijam wielkim łukiem.

  Odpowiedz
 • ekonmoia prawa(2019-08-13 13:03) Zgłoś naruszenie 15

  Opanowanie nawet jednego kodeksu, z dotyczącym go orzecznictwem, zmianami, sposobami interpretacji, praktyką urzędową lub sądową - to już jest wyczyn na który potrzeba kilku lat. Gdyby tak nie było, nie potrzeba by było katedr na uniwersytetach. Wszyscy uczyliby po prostu prawa. Aplikacje to spadek właśnie z tego kresu, kiedy uczono po prostu prawa. Aplikacje w swoim założeniu są tożsame ze średniowiecznymi cechami rzemieślniczymi, które w starciu ze współczesnością zniknęły zupełnie, gdyż przemysł produkował rzeczy tańsze, lepsze i nowocześniejsze. W czasach powszechnego dostępu do informacji, istnienie patrona, który ma niby przekazywać sam nie wiem co, to jakiś absurd. Wszystko co potrzeba prawnikowi do prowadzenia działalności znajdzie w książkach, opracowaniach, wytycznych itp. To już nie te czasy, gdy książka była jedna na całe miasto. Zamiast tkwić w przestarzałych pomysłach, należy wprowadzić specjalizacje. Wtedy nie trzeba będzie namawiać ludzi na usługi prawne. Będą wtedy tańsze, bo czas który zajmuje specjaliście na zdiagnozowanie problemu jest o wiele mniejszy od czasu przyuczania się niespecjalisty do rozwiązania jakiegoś problemu. Nie ma wątpliwości, że profesor prawa naprawiłby wał korbowy opla, ale nauczenie się tego zajęłoby mu setki godzin. A mechanikowi kilka godzin, bo on robi tylko silniki. Przecież to jest ekonomiczna oczywistość.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane