statystyki

„Palestra” chce wrócić na listę pism punktowanych

autor: Szymon Cydzik12.08.2019, 20:00
W kwietniu nowy skład redakcyjny złożył do resortu wniosek o przywrócenie „Palestry” na listę, jako „pisma z tradycjami”, ale ministerstwo odmówiło. Jednocześnie jednak trwają zmiany merytoryczne, graficzne i projektowe, dzięki którym czasopismo ma szanse jeszcze tej jesieni znaleźć się w międzynarodowych bazach danych SCOPUS i ERIH Plus.

W kwietniu nowy skład redakcyjny złożył do resortu wniosek o przywrócenie „Palestry” na listę, jako „pisma z tradycjami”, ale ministerstwo odmówiło. Jednocześnie jednak trwają zmiany merytoryczne, graficzne i projektowe, dzięki którym czasopismo ma szanse jeszcze tej jesieni znaleźć się w międzynarodowych bazach danych SCOPUS i ERIH Plus.źródło: ShutterStock

Brak wydawanego przez Naczelną Radę Adwokacką periodyku na liście czasopism punktowanych, opublikowanej niedawno przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wywołał duże poruszenie w środowisku adwokackim. „Palestra” to bowiem naturalne miejsce do publikacji treści naukowych przez adwokatów i co za tym idzie – zdobywania punktów potrzebnych w karierze akademickiej.

 Resort uwzględnił na liście wyłącznie tytuły wpisane do międzynarodowych baz danych oraz te, które przystąpiły do ministerialnego programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”.

Ponieważ polskich pism prawniczych nie ma w zagranicznych bazach, znaczenie miało wyłącznie skorzystanie z ministerialnego programu. Jednak długa choroba i śmierć poprzedniego redaktora naczelnego „Palestry”, mec. Czesława Jaworskiego, oraz aplikowanie i powołanie do Sądu Najwyższego jego zastępcy dr. hab. Adama Redzika spowodowały „perturbacje i zawirowania w redakcji” zakończone dopiero pod koniec 2018 r. powołaniem nowego kierownictwa miesięcznika, w tym nowego redaktora naczelnego, prof. Macieja Gutowskiego. Stało się to już jednak po upływie terminów na zgłaszanie się do programu.


Pozostało jeszcze 30% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • jak zwykle(2019-08-13 05:30) Zgłoś naruszenie 211

  Po pierwsze prawo to nie nauka. Po drugie PIS jest partią prokorporacyjną, która wypięła się magistrów prawa i włazi bez wazeliny korporacjom prawniczym, które PIS mają za nic. Żenujący obraz. Więc pewnie wkrótce wszystkie periodyki korporacyjne będą "naukowe". :)))

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rad(2019-08-13 01:39) Zgłoś naruszenie 29

  A to niby czemu nie może to być czasopismo zawodowe? Czemu ma byc naukowe? Może lepiej niech będzie zawodowe - prawnicy docenią prestiż, co tam punkty mginistra.

  Odpowiedz
 • podkomorzy(2019-08-13 06:35) Zgłoś naruszenie 19

  Adwokaci to naukawcy, a nie naukowcy. Ludzie, którzy uwierzyli, że są zawodem zaufania publicznego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • adwokacina(2019-08-13 10:01) Zgłoś naruszenie 18

  Ta palestra to jeden wielki skandal. Wciska się ją adwokatom, którzy muszą płacić za jej dostarczanie. Taki obowiązkowe kupowanie określonej gazety. wyobrażacie sobie, że nap. jako kasjerzy w banku musielibyście kupować jaką gazetę "kasjer Polski" i płacić za nią z własnej kieszeni. Publikują w niej zazwyczaj "znajomi i przyjaciele królika" właśnie po to, aby robić jakieś punkty, a potem zostać doktorami i robić habilitacje na zasadzie znajomości i układów ze środowiskiem akademickim. Zawarte w tej gazecie wynurzenia i dywagacje nie interesują nawet psa z kulawą nogą. Wystarczy zobaczyć, jak często się powołuje na nią np Sąd Najwyższy albo NSA. Najwyższy czas, aby ministerstwo się zajęło tym problemem i sprawiło, żeby kupowanie tej wątpliwej jakości gazety nie było obowiązkowe dla adwokatów, którzy ciężko pracują i muszą finansować "naukowców" ze śmietanki towarzyskiej. Jak to taka super gazeta, to na pewno się sprzeda bez narzucania obowiązku jej kupowania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane