statystyki

Szadkowska: O art. 257 k.p.k., czyli bliższa ciału koszula [OPINIA]

autor: Ewa Szadkowska05.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 05.08.2019, 09:27
Ewa Szadkowska

Ewa Szadkowskaźródło: DGP

Senat, jak to ma ostatnio w zwyczaju – bez poprawek przyjął w piątek potężną nowelizację kodeksu postępowania karnego. Nowe regulacje, jak zapewniają autorzy projektu z Ministerstwa Sprawiedliwości, usprawnią postępowania, unowocześnią doręczenia i zniosą wiele uciążliwych absurdów. Ale ustawa zawiera też sporo kontrowersyjnych rozwiązań, w tym jedno, o którym głośno zrobiło się dopiero w ostatnich dniach, w dużej mierze za sprawą warszawskiego adwokata Radosława Baszuka.

Na swoim prawniczym blogu zwrócił on uwagę na dopisany do art. 257 k.p.k. już na etapie sejmowych prac paragraf 3. Przepis ten w praktyce umożliwi prokuratorowi wstrzymanie wykonania decyzji sądu o uchyleniu aresztu wobec podejrzanego po wpłacie wyznaczonej przez sąd kaucji. Mecenas Baszuk zwrócił uwagę na jeszcze jedno – że gdy zmiana była na początku czerwca, a potem w lipcu omawiana na posiedzeniach sejmowych podkomisji i komisji, nikt z władz prawniczych samorządów zawodowych nie bił na alarm.

A przecież m.in. po to reprezentanci Naczelnej Rady Adwokackiej czy Krajowej Rady Radców Prawnych regularnie pojawiają się na Wiejskiej, by wyłapywać wszelkie brzemienne w skutkach wrzutki legislacyjne dokonywane już po etapie oficjalnych konsultacji projektu.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • gdzie ta reforma? (2019-08-05 12:59) Zgłoś naruszenie 27

    Areszty powinny wrócić do prokuratorów jako sędziów śledczych łącznie z zażaleniami i wszystkimi zagadnieniami postępowania przygotowawczego. Obecny stan to patologia, sędziowie często nie czytają akt, bo to niemożliwe w ciągu kilku godzin. No i jest jak jest, aż przykro patrzeć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • g(2019-08-07 07:31) Zgłoś naruszenie 13

    Nawet jeśli sędziowie nie czytają akt to robią to ich asystenci ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane